hírek
Aranyeső
Magyarország tíz arany-, négy ezüst- és öt bronzéremmel zárta a londoni vizes-Eb-t.
Teljes államosítás
Az állam lesz a közoktatási intézmények működtetője és fenntartója a jövőben. A kormány szerint ugyanis egyértelmű felelősségi viszonyokat kell biztosítani.
Cikkünk a 24. oldalon.
Felminősítés
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő befektetési ajánlású osztályzati sávba emelte Magyarország államadós-besorolását. A másik két nagy hitelminősítő, a Standard &; Poor’s és a Moodys Investors Service egyelőre a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot. A felminősítés ellenére a hét elején négyhavi mélypontra gyengült a forint.
Ausztria: zöld elnök
A levélben leadott szavazatok nélkül még a radikális szabadságpárti Norbert Hofer vezetett az osztrák elnökválasztás második fordulójában, a levélszavazatokkal azonban megfordult az állás, a Zöldek által támogatott, Európa-párti Alexander Van der Bellen 0,6 százalékos különbséggel győzött.
Cikkünk a 40. oldalon.
Meccs
A törvényalkotási bizottság ülésén a fideszes Gulyás Gergely levetette a napirendről a BM terrortörvénycsomagját, amelynek sarkalatos eleme a TIBEK, vagyis a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemzőközpont. Ez a szervezet kezelné és összegezné minden titkosszolgálat, valamint a rendőrség, a TEK és a NAV bűnügyi és terrorizmussal összefüggő információit. A Magyar Nemzet úgy tudja, azért vették le a napirendről a csomagot, mert a Fideszben vita alakult ki arról, hogy a TIBEK felügyeletét Lázár János vagy Pintér Sándor lássa-e el, mert így valamelyikük kezében rendkívül nagy információs hatalom összpontosulna.
Módosítás
Ősszel várhatóan benyújtja a Fidesz a választási törvény módosítására vonatkozó javaslatát, amely elsősorban a külhoni magyarok választási regisztrációját és a pártok kampányfinanszírozását érintené. Az előbbit az indokolja, hogy mivel a külhoni magyarok regisztrációja tíz évre szól, előfordulhat, hogy időközben elhunyt választóknak is küldenek szavazócsomagot. A Fidesz azt is tervezi, hogy a kétszázalékos eredményt el nem érő pártok az egyéni jelöltekhez hasonlóan fizessék vissza az állami támogatást.
Vonuló tehenek
Ismét utcára vonultak a tejtermelők. A tiltakozók petícióban követelik, hogy minden tejtermék áfáját csökkentsék öt százalékra, továbbá „tisztességes” felvásárlási árakat kérnek.
Eladták a Class FM-et
Eladták a Simicska Lajos és Nyerges Zsolt tulajdonában lévő, a Class FM-et üzemeltető társaságot, az Advenio Zrt.-t: a Sláger Rádió Zrt. és a Marquard Média Hungary, a Sláger Rádió tulajdonosai százszázalékos tulajdonrészt szereztek.
Nyomoznak Pukli ellen
Nyomoznak a pedagógustiltakozás egyik vezéralakja, Pukli István ellen, „közfeladati helyzettel visszaélés bűntett gyanújával” jelentették föl. A bejelentés szerint az igazgató tevékenysége miatt kellett felmondania az egyik tanárnak, mert Pukli nem kérte ki a tantestület véleményét akkor, amikor elégedetlenségi mozgalmat hirdetett. A Blikk úgy tudja: a feljelentésben írtakat megalapozottnak tartotta a rendőrség, és az ügyben a BRFK bűnügyi szervek kiemelt ügyek főosztálya bűnügyi támogató osztály nyomoz.
Jogtalan
Az Emberi Jogok Európai Bírósága a magyar állam fellebbezése után másodfokon is kimondta, hogy Kövér László jogtalanul ítélt pénzbüntetésre 2013-ban független (PM-es) és LMP-s képviselőket, akik a Parlamentben molinókkal tiltakoztak a trafiktörvény megszavazásakor, a földtörvény módosításakor. A bíróság szerint a házelnök döntésével a magyar állam megsértette a képviselők szólásszabadsághoz való jogát.
Gyász
73 évesen elhunyt Rajhona Ádám. 1998 óta volt a Vígszínház társulatának tagja. Szinkronszínészként többször is kölcsönözte hangját Tommy Lee Jonesnak, Gene Hackmannek és Morgan Freemannak. Jászai Mari-díjjal, Ruttkai Éva-emlékgyűrűvel, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével, 2014-ben pedig érdemes művészi címmel tüntették ki.
Koncepció
Az Együtt szerint a Quaestor-ügy afféle fordított koncepciós per, mert az a valódi cél, hogy ne ítéljék el a döntően Fideszhez köthető állami vezetőket és politikusokat, akik nyilvánvalóan tettestársai Tarsoly Csabának. Szigetvári Viktor elnök szerint a párt a birtokába került a teljes ügyészségi vádindítvány szövege, s bizonyítékuk van arra: a Polt Péter vezette ügyészség mindent megtesz azért, hogy ne szülessen megfelelő vádemelés az ügyben. Állítja, lyukak vannak a nyomozásban, tudatosan nem hallgattak ki politikai és piacfelügyeleti, valamint önkormányzati és állami intézményeket, amelyek részesei a Quaestor-botránynak. Tarsoly Csabát nem kérdezték meg ezekben az ügyekben, valamint Szijjártó Pétert sem hallgatták meg, aki sok esetben Tarsoly Csaba egyik legfőbb politikai szövetségesének tűnt fel. Szigetvári emlékeztetett arra is, hogy hamarosan letelik az a határidő, ameddig a Fővárosi Főügyészségnek pontosítania kell a vádindítványt a Quaestor-ügyben. Az Együtt elnöke szerint egyértelmű, hogy fideszes politikai támogatás és a piacfelügyelet „félrenézése” nélkül nem lehetett volna egy technikailag csődben levő vállalatnak tíz- és tízmilliárdos értékben kötvényeket kibocsátania.
Ebben az ügyben senkit nem hallgatott meg érdemben az ügyészség – közölte az Együtt elnöke, jelezve, hogy később további részleteket hoznak nyilvánosságra a vádiratból, amelyekből kiderül, hogy tudatosan nem kérdeznek rá az ügyészségen a nyilvánvalóan a Fideszhez vagy Polt Péternek a jegybanknál dolgozó feleségéhez kötődő korrupt szálakra.
Áder, akit „Viktor nem enged”
„Nem létezik, hogy újraválasszák, Viktor nem engedi” – ezt a kereszténydemokrata Rubovszky György mondta a parlament Igazságügyi Bizottságának múlt heti ülésén Vas Imre fideszes alelnöknek. A jelenetet rögzítette a HírTV kamerája, és bár Rubovszky ezt tagadta, de a beszélgetés összefüggéseiből nyilvánvalóvá vált – később elhangzott például, hogy „ennél ügyesebben (...) egyetlenegy lényeges kérdést nem adott vissza úgy, hogy megakadályozta volna” –, hogy valójában Áder János köztársasági elnökről esett köztük szó, akinek az elnöki mandátuma jövőre jár le.
A felvétellel kapcsolatban Rubovszky azt mondta a HírTV-nek, hogy lehallgatták. Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője pedig azt hangoztatta, hogy a televízió magánbeszélgetést rögzített, és egy országgyűlési képviselőnek is lehet magánélete.
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke utóbb az Index kérdésére azt közölte: a köztársasági elnök megválasztásának rendjét részletesen szabályozza az Alaptörvény, a folyamatban kizárólag az Országgyűlésnek van szerepe. „Országgyűlési képviselők véleményének vagy kihallgatott beszélgetéseinek értelmezéséhez a miniszterelnök sajtófőnökeként nem tudok segítséget adni.”
Ennek ugyanakkor ellentmond, hogy Lázár János 2012-ben, Áder János megválasztása előtt így fogalmazott: „A Fidesz–MPSZ alapszabályának értelmében a köztársasági elnöki méltóság betöltésére a Fidesz elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök tehetett előterjesztést.”
Publicisztika a 47. oldalon.