Háromszázezret kaphatott volna minden devizahiteles

136 milliárdot keresett az Magyar Nemzeti Bank a devizahitelek átváltásán – mondta Matolcsy György. Ha ezt a profitot a jegybank a devizaadósok terheinek enyhítésére költötte volna, háromszázezer forinttal csökkenhetett volna egy átlagos devizahiteles tartozása. Az MNB inkább alapítványok létrehozására költötte a pénzt. Orbán Viktor szerint helyesen.

2016. május 11., 17:31

Háromszázezer forinttal, vagyis majdnem 5 százalékkal csökkenhetett volna egy átlagos devizahiteles tartozása, ha a Nemzeti Bank a forintosításon keresett nyereségét az adósokra költi – így számol a Bankmonitor. A havi törlesztőrészlet is hasonló mértékben csökkent volna.

Matolcsy György jegybankelnök múlt pénteken ismerte el, hogy a 136 milliárdos profitból enyhíthették volna a devizaadósok terheit, de inkább másra költöttek. Arra a kérdésre, hogy miért nem a központi költségvetésbe fizette be az MNB az alapítványoknak

juttatott267 milliárdos vagyont, Matolcsy úgy reagált: „Ez is lehetett volna. Akár az egészségügyben tátongó lyukakat is betömhette volna az összeg, illetve nyugdíjemelésre is lehetett volna költeni, de mi az oktatást tartottuk a legfontosabbnak.”

Schiffer András, az LMP frakcióvezetője a parlamentben azt mondta: meglopták a devizahiteleseket, a jegybanki alapítványokból Matolcsy „saját rokonságát stafírungozta ki”. Azt kérdezte Orbán Viktortól, megingott-e a bizalma a jegybank elnökében. A kormányfő úgy

válaszolt: Matolcsy György a lehető legjobb jegybankelnök, aki megmentette a devizahiteleseket. Ezért „Matolcsy György jegybankelnökségét jó lelkiismerettel és teljes egészében továbbra is támogatom” – jelentette ki. Helyeselte azt is, hogy a jegybank egyetemet, főiskolai kart épít, segít visszaszerezni a nemzeti kincseket, vagyont halmoz fel, ösztöndíjat biztosít.

Arra a felvetésre nem reagált, hogy a Matolcsy György vezette alapítvány 2500 példányt vásárolt a jegybankelnök Heti Válaszban megjelent írásainak válogatásából, illetve hogy Matolcsy

unokatestvérénekcégeivel is üzleteltek.

A forintosításkor a bankok svájci frankot vásároltak a Nemzeti Banktól 256 forintért, amit az MNB valójában 160 forintért vagy még olcsóbban vett. A kettő közötti árfolyamnyereséget, vagyis minden egyes forintosított svájci frank után durván 100 forintot a devizahiteleseknek kellett kifizetnie, és ez a pénzt az MNB-nél maradt.