Háromoldalú egyeztetést szorgalmaz az ILO

A háromoldalú egyeztetések szükségességére hívta fel a figyelmet Juan Somavia, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) főtitkára szerdán az Európai Parlamentben Göncz Kinga kérdésére válaszolva. A szocialista EP-képviselő arra volt kíváncsi, hogy az ILO tervez-e konzultációkat a magyar kormánnyal a munka világát érintő magyarországi szabályozásról.

2011. szeptember 15., 10:38

Juan Somavia a válság és a globalizáció szociális következményeiről beszélt szerdán az Európai Parlamentben rendezett vitában.

Göncz Kinga hozzászólásában kifejtette: A válságra hivatkozva nem szabadna felrúgni az munkavállalók jogait, szociális biztonságát és a háromoldalú egyeztetés szükségességét hangsúlyozó ILO egyezményeket. Szükség van nagyobb munkaerőpiaci rugalmasságra, de a szabályozás nem mehet szembe az alapértékeinkkel, nem sértheti a munkavállalók emberi méltóságát, jogát a biztonságos munkakörülményekre, megfelelő érdekképviseletre - fejtette ki a képviselő.

"Őry Csaba képviselőtársam a vitában hangsúlyozta a háromoldalú egyeztetés fontosságát, és azt állította, hogy a Munka Törvénykönyvének magyarországi módosításai összhangban vannak a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet alapelveivel.

A tervezett szabályozás valójában növeli a munkavállalók kiszolgáltatottságát a munkaviszony ideje alatt, és az elbocsátáskor egyaránt. Gyakorlatilag megszünteti a munkavállalói képviseletek lehetőségét arra, hogy képviseljék a tagjaik érdekeit. Magyarországon megszűnt a háromoldalú egyeztetés évtizedek óta jól működő rendszere. A magyar kormány bevezette továbbá Európa legrövidebb ideig tartó munkanélküli ellátását. Aki e három hónap alatt nem talál munkát, azt gyakorlatilag kényszermunkára kötelezi. Ezek a döntések előzetes konzultáció nélkül születtek. Tervezi-e az ILO, hogy az új szabályozásról egyeztetéseket kezdeményez a magyar kormánnyal?" - tette föl a kérdést Göncz Kinga.