Durván elszállt a magyarok kedvenc gyümölcslevének az ára
Sokak számára válhat luxuscikké a magyarok kedvenc gyümölcsleve, mert nem csak Magyarországon, de világszinten is az egekbe szökött az ára.
Nemzetközi viszonylatban is kilőtt a narancslének az ára. Egyelőre úgy tűnik, nem áll meg a drágulás, sokak számára megfizethetetlenné válik ez a gyümölcslé.
Már túl van az 1000 forintos lélektani határon a gyümölcslé ára
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024 decemberében 1170 forint az átlagára egy doboz 100%-os narancslének. A diszkontláncok saját márkás termékei még kicsivel 1000 forint alatt vannak, de a márkás narancslevek ára már inkább az 1500 forintos árhoz közelít.
2021-ben a narancslé éves átlagára 497 forint volt Magyarországon, ami 2024-re 938-ra emelkedett. Ez csaknem 90 %-os drágulás.
2024 januárja és december között 37 %-kal nőtt a narancslé ára, az év eleji 857 forint helyett karácsony környékén már 1170 forintot kellett átlagosan fizetni. Az élelmiszerárak drágulása ugyan lassult, de ez nem volt igaz a narancslére, az áremelkedés még tavaly is jelentős volt.
Legutóbb a 2024-es év utolsó hónapjaiban szállt el az ár, a nyári 900 forintos összeg az év végére megközelítette az 1200 forintot.
A szomorú statisztika nem csak Magyarországra jellemző, világszinten óriásit drágult a narancslé literenkénti ára.
Ez az oka a narancslé drágulásának
Az ok Brazíliában keresendő, onnan származik a teljes narancsléexport háromnegyede – hívja fel a figyelmet a Dívány. Az országot már második éve 50 éve nem látott, rendkívüli szárazság sújtja. Az aszály komoly károkat okozott az úgynevezett „citrusövben” található ültetvényeken is. Az extrém hőstressz miatt a narancsfákat jobban veszélyezteti a citruszöldülésnek nevezett bakteriális fertőzés.
A fertőzés miatt a termés bezöldül, az íze keserűvé válik, és emiatt eladhatatlanná. A súlyosabb fertőzés magát a fát, vagy akár az egész ületetvényt elpusztítja. 2023-ban a narancsfák 38 százalékán mutatkoztak a fertőzés jelei, ami több mint a felével nagyobb arány az előző évhez képest.
Nem menekül a betegségtől a másik nagy termelő, a narancsállamnak is nevezett Florida. Az Egyesült Államok a harmadik legnagyobb narancslégyártó ország, ott az aszály helyett a hurrikánok gyorsítják a citruszöldülést terjedését. Sok termelő emiatt drasztikusan csökkentette a területét, vagy teljesen kiszállt a narancsbizniszből, és ingatlanfejlesztőknek adta el a földjét.
Más narancstermelő országok, köztük Mexikó és Dél-Afrika igyekeznek növelni a termelést, de ez nem elég ahhoz, hogy ellensúlyozza a gyenge brazíliai és a floridai visszaesést. Ráadásul a narancsfáknak három-hét évre van szükségük, mire gyümölcsöt teremnek. A hiány elkerülése érdekében a narancslégyártóknál bevett dolog, hogy lefagyasztják a készleteiket, de a termelés csökkenése miatt kimerültek a raktárak, ami magasabb fogyasztói árakhoz vezetett.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)