GKI: valójában 7%-os a hiány
Az unió elemzése szerint is rontja hosszú távon a magyar gazdasági kilátásokat a magán-nyugdíjpénztári vagyon államosítása. Ez a 2 % többlet valójában 7 %-os hiány, amit a kormány ezzel nyugdíjpénztári vagyonnal fed el, ettől azonban nem gyorsul a magyar gazdaság – mondta a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke a Klubrádióban. Hatalmas deficitünk van, egy egyszeri, soha többé meg nem ismételhető takaró alatt – tette hozzá Vértes András.
Most legalább a kormányzat, ha nem is vallotta be, hogy az nem megy, amit először megpróbált, legalább az adócsökkentés irányába megy. Azonban kevés a működési intézményi reform. Ki lehet stafírozni a MÁV-ot és a BKV-t, de ha nem változik meg a rendszer ugyanaz lesz a vége, mint most, ugyanez a helyzet az egészségüggyel - mondta Vértes András. A vállalkozások helyzetei és a magyar gazdaság egyensúlyi helyzete nem jó, és ezen csak ront a 16 %-os, egykulcsos adó - tette hozzá.
Az látszik, hogy a világgazdasági válságot követően kezd rendbe jönni a gazdaság, és ezzel párhuzamosan a magyar gazdaság is. Idén már 2,5 %-al nő. A magyar gazdaság egyensúlyi pozíciója igen kedvező, többletünk lesz a külkereskedelemben és a folyó fizetési mérlegben, sőt a költségvetésben is, a magánnyugdíjpénztárak államosítása miatt.
A gazdaság valós helyzete azonban semmivel nem jobb mint egy évvel ezelőtt, a kormányváltás idején -
figyelmeztetett Vértes András a rádióban. Az árfolyam nagyjából ugyanannyi, a kockázati feláraink ismét visszacsökkentek. A Fidesz kormányban először kitalált növekedésorintált gazdaságpolitika ősszel súlyos kudarcot vallott, ezen nagyot kellett változtatni, A Széll Kálmán-terv és a konvergencia program azt mutatja, hogy csődbe jutott a nem szokványos fideszes gazdaságpolitika. Magyarországnak muszáj reformokat véghez vinnie, de a mostani intézkedésekkel azonban túlzásokba esett a kormány, a szociális transzfereket kíméletlenül levágták.A kisvállalkozások ugyanúgy szenvednek mint egy évvel ezelőtt, sőt még inkább. A hitelhelyzet ugyanis egyre romlik, a jelzáloghitelesek helyzete egyáltalán nem javult. Semmilyen emelkedés nincs a hitelezésben, ezért nincs beruházás és fejlesztés Magyarországon, az uniós támogatások felhasználása egy éve áll, a nagy cégeket pedig írtózatosan megadóztatta a kormány - magyarázta a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.