Gázsejkség leszünk?

Ha beigazolódnak az optimista várakozások, gázsejkség lehet hazánkból a nem is túl távoli jövőben. Az amerikai és kanadai befektetők olyan földgázkészleteket feltételeznek Makónál, amely egész Európa ellátására hatással lehet. Ehhez persze még tisztázni kell a kitermelhetőség feltételeit.

2008. május 7., 14:41

Az amerikai Exxon Mobil, a kanadai Falcon Oil & Gas és a magyar Mol olajtársaság esetleg Nyugat-Európába is exportál a makói földgázból 2012 után, idézte a Falcon vezérigazgatóját, Marc A. Brunert a Bloomberg hírügynökség szerdán.

A vezérigazgató közvetlenül szerbiai és ausztriai kivitel lehetőségét említette, de megjegyezte, hogy a makói földgázvagyonból elvileg majdnem három évig lehetne fedezni Németország teljes földgázszükségletét. Az eredeti remények szerint a makói árok viszont elvileg legalább száz évre biztosíthatja Magyarország földgázszükségletét. - Lehetséges az export, ha az Exxon, a Mol és a Falcon technológiája működni fog. Bízunk benne, hogy a válasz erre a kérdésre: igen. Az egész EU számára nagyon egészséges ez a dolog - idézte Brunert a hírügynökség.

A Bloomberg megkérdezte az orosz Gazprom gázipari vállalat szóvivőjét, mit szólnak e fejleményekhez, de a szóvivő azt mondta, nem ismerik a makói vállalkozást, ezért semmit sem tudnak mondani róla, írta a Bloomberg. A kutak fúrása Makó térségében várhatón 24 milliárd dollárba kerül, a kapcsolódó vezetékek 28 milliárd dollár körüli beruházást igényelnek, emlékeztetett a hírügynökség.

Sikeres program esetén a Makói-medencében a gázmező-fejlesztés és -kitermelés 2012-2014-ben várható, mondta Áldott Zoltán, a Mol kutatási-termelési ügyvezető igazgatója április közepén. A Falcon Oil & Gas Ltd. és magyarországi leányvállalata, a TXM Olaj és Gázkutató Kft. április 10-én fejlesztési és kitermelési megállapodást kötött az amerikai Exxon Mobil olajtársasághoz tartozó Esso Exploration International Ltd.-vel. A megállapodás a Falcon makói kitermelési engedélyes területének 75 százalékára vonatkozik. A meghatározott terület meg nem osztott 33 százaléka a Falconé marad, 67 százaléka az Exxon Mobilé, a területet ezentúl az Exxon Mobil üzemelteti, közölték a Falconnál. Az Exxon Mobil kikötötte a jogot, hogy a részesedése felét átadja a Mol Nyrt.-nek. Ennek megfelelően a Mol április 11-én megszerezte az ExxonMobil részesedésének 50 százalékát. Ezzel együtt a Mol és az ExxonMobil leányvállalata, az ExxonMobil Kutatás és Termelés Magyarország Kft. (ExxonMobil) egyszersmind megállapodást írt alá közös kutatási program indításáról a Mol Makói árokban lévő 106. és 107. kutatási blokkjaiban. Az ExxonMobil finanszírozza a teljes kutatási programot, és a felek megegyeztek abban, hogy 50-50 százalékban részesednek a kutatási eredményekből.

A nem konvencionális módszerekkel kitermelhető szénhidrogének azért érdeklik a társaságokat, mert a világpiaci árak már a nehezebben felszínre hozható energiahordozókat is érdemessé teszik a kitermelésre. Ehhez azonban hordónként 100 dollár feletti olajár szükséges, mondta Áldott Zoltán. Hozzátette: a cél az, hogy a kiderüljön, van-e a föld alatt annyi gáz, amit gazdaságosan ki lehet termelni, és a kitermelés kockázata összevethető-e a Mol által már művelt területekével. A kitermelést ugyanis csak akkor érdemes megkezdeni, ha kereskedelmi mennyiségű gázt gazdaságosan és folyamatosan a felszínre lehet hozni.