Látott már vásárban kalapácsos erőmérőt? A forint is így viselkedik
Rávernek egy óriásit a forintra, és egekbe szökik az árfolyam.
Hétfő reggel újra kétéves mélypont közelében a forint, egy euró 412,5 forintos árfolyamon váltható. Reggel 8-kor még reménytelinek tűnt a helyzet a bankközi piacokon, az eurót 411 forint felett jegyezték, a dollárt pedig 393 forinton. Az euró-dollár árfolyam 1,046-ig esett.
9 órára azonban még tovább esett a forint. A Portfolio elemzője azt írja, a hétvégi bejelentésre, hogy Scott Bessentet jelöli amerikai pénzügyminiszternek Donald Trump megválasztott elnök, eséssel reagáltak az amerikai államkötvényhozamok és a dollár, ugrással a határidős részvényindexek és a feltörekvő piaci fizetőeszközök. A hajnali dolláresés után azonban visszarendeződés történt időközben, így került megint egy dollár 393 forint fölé.
Ennek értelmében 9-kor a bankközi piacokon egy euró 412,5 forint , egy dollár 394,5 forint.
Tudatos lehet a forint gyengítése
Ahogyan azt a 168.hu is megírta a Portfolio elemzője, Madár István szerint a kormány tudatosan gyengítheti a forintot az alábbi okokból:
- Ha a magyar gazdaság pénzügyi válságba keveredik, jól jön egy kis forintgyengülés.
- Ha épp nem futnak jól az exporttermékek a külpiacokon, akkor is lehet gyengíteni a forintot.
- Ha az erőltetett bérnövekedést nem bírnák a vállalataink, gyengébb forinttal lehet helyrerakni az itthoni és külföldi piacokon elszenvedett versenyképesség-csökkenést.
- Ha a gazdaságpolitika lépést téveszt, és borul a makroegyensúly, majd a forintgyengülés megment minket.
- Ha a gazdaságot magas nyomás alá akarjuk helyezni, felélve egyensúlyi tartalékainkat, kiváló eszköz a forint gyengítése.
- Ha félő, hogy a fentiek miatt tartósan magasabb infláció ki akar árazni minket a világpiacról, elkerülhetetlen, hogy hagyjuk leértékelődni a forintot.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)