Megtáltosodott a fizikai munkások órabére

A második negyedévben 13,5 százalékkal nőtt a fizikai dolgozók órabére. 

2024. július 22., 13:50

Szerző:

A Trenkwalder és a Moore Hungary közlése szerint a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2104 forint volt a második negyedévben, ami 13,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Akkor mindössze 1853 forint volt átlagban a dolgozók órabére.

Erőteljes reálbér-növekedés 

A munkaerő-kölcsönzéssel, valamint közvetítéssel foglalkozó vállalat közel 7 ezer munkavállaló béradatait dolgozta fel az elemzésében. A földrajzi bontás tekintetében arra a következtetésre jutottak, hogy míg Észak-Magyarországon, Észak-Alföldön, illetve a Dél-Dunántúlon 1750-1900 forint között mozog az átlagórabér, addig a többi régióban már 2000 forint felett alakul ez a mutató. A Közép-Dunántúl, illetve a fővárost is magában foglaló Közép-Magyarország pedig felfelé ugrik ki ebből a mezőnyből: az előbbi régióban 2300 forint már az órabérek átlagos nagysága, az utóbbi területeken pedig ez az érték már elérte a 2750 forintos szintet is. Hamrák Viktort, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatója elmondta, ez már a harmadik olyan negyedév volt, amikor a visszaszoruló infláció hatására újból erőteljes reálbér-növekdést tapasztalhattak a munkavállalók. Mint mondja, ez már kompenzálhatja az elmúlt évek jelentős áremelkedési hullámainak negatív hatásait.

Nőttek az árak

Ezen a ponton azért érdemes kiemelni, hogy a fogyasztói árak júniusban 3,7 százalékkal nőttek átlagosan az előző év azonos időszakához viszonyítva. A KSH adatai szerint tavaly júniushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 1,1 százalékkal nőtt, ezen belül a cukoré 27,4, a büféáruké 9,2, a csokoládé és kakaóé 9,1, a gyümölcs- és zöldségléé 8,7, az éttermi étkezésé 8,1, a sertéshúsé 7,8, az alkoholmentes üdítőitaloké 5,6 százalékkal emelkedett. A termékcsoporton belül a tojás ára 22,3, a liszté 19,2, a tejtermékeké 10,2, a száraztésztáé 10,0, a kenyéré 8,2, a tejé 6,2, a baromfihúsé 5,5 százalékkal csökkent. A szolgáltatások 9,7 százalékkal drágultak, ezen belül a lakbér 13,1, a testápolási szolgáltatások 10,7, az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 10,5, a járműjavítás és -karbantartás 10,1, a lakásjavítás és -karbantartás 9,8, a sport- és múzeumi belépők 8,2, az üdülési szolgáltatás 3,0 százalékkal. A szeszes italok, dohányáruk ára 4,2, ezen belül a dohányáruké 4,7 százalékkal emelkedett. A gyógyszer, gyógyáruk ára 6,1, a testápolási cikkeké 2,1 százalékkal növekedett. A ruházkodási cikkek 4,1 százalékkal drágultak. A háztartási energia 2,7, ezen belül a vezetékes gáz 5,2, az elektromos energia 2,4 százalékkal olcsóbb lett. A tartós fogyasztási cikkekért 1,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ez utóbbin belül a használt személygépkocsik ára 8,8 százalékkal csökkent, az új személygépkocsiké 5,7, a szobabútoroké 2,1, a konyha- és egyéb bútoroké 1,9, a fűtő- és főzőberendezéseké 0,8 százalékkal nőtt. A járműüzemanyagok 3,2 százalékkal drágultak.

Emelkedő fizetések 

A Moore Hungary tanácsadó- és könyvvizsgáló cég amúgy a fenti elemzéssel egy időben több mint 60 nemzetközi cég magyarországi leányvállalatánál dolgozó, csaknem 500 középvezető béradatait vizsgálta meg. Ez alapján arra jutottak, hogy a 800 ezer és 1,2 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottaknál a béremelkedés mértéke idén a második negyedévében átlagosan 10,7 százalék volt az előző év hasonló időszakához viszonyítva. Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere a közleményben a szellemi középvezetők körében tapasztalható 10 százalék feletti bérnövekedésről megjegyezte, hogy mindez ebben a munkavállalói körben masszív, 7 százalékos reálbérnövekedést jelent, írja az MTI. 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)