Ennyi a háziorvosok órabére, ami miatt nem akarnak ügyeletet vállalni
A pomázi szülőknek negyven kilométert kell autózniuk, ha beteg lesz a gyerek, mert megszűnik a helyi háziorvosi ügyelet.
A Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi Csoportjának vezetője szerint az új ügyeleti rendszer nem vonzó a háziorvosok számára. Az országos egészségügyi rendszer átalakítása érinti a háziorvosi ügyeleti rendszert is, így február 1-jétől Pomázon is megszüntetik a háziorvosi ügyeletet, amely a település mellett ellátja a térség (Pilisborosjenő, Üröm, Budakalász, Csobánka és Pilisszentkereszt) lakosságát is – írta az ATV. Az ügyeletes gyerekorvosért Pomáztól 40 kilométert kell majd utazni Vácra, vagy valamelyik budapesti gyerekkórházba délután 4 óra után.
A portálnak nyilatkozott Pomáz polgármestere, aki két orvosról tud, aki nem vállalja, hogy Szentendrén ügyeljen februártól. Egyikük áprilistól Németországban dolgozik, a másik magánügyeletet nyit Pomázon. Leidinger István értetlenül áll a döntés előtt, szerinte a településen évek óta jól működik az ügyelet, ezt támasztják alá az éves beszámolók is.
A Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi Csoportjának vezetője szerint sokkal kevesebb háziorvos vállalta az új ügyeleti rendszert, mint amire az államtitkárság számított.
„A legtöbben úgy érzik, hogy nem felkészültek a sürgősségi beteg ellátásra, amit nagyon sokszor igazolt már az, hogy az Országos Mentőszolgálat irányító csoportja olyan sürgősségi esetekhez is küldött ki háziorvost, amely valójában mentő gépjárművet és mentő egységet igényelt volna” – fogalmazott Dr. Keczéry Attila.
Az sem vonzó a háziorvosok számára, hogy miközben akár 40-50 kilométert is kell utazniuk ahhoz, hogy ügyelni tudjanak, meglehetősen kevés pénzt kapnak. A praxisok óránként bruttó 4000, azaz nettó 2660 forintot kapnak, azt is egy-két hónap késéssel – olvasható az ATV oldalán.
(Kiemelt kép: Pixabay)