Évi 89 ezer forintot vesz ki a munkavállalók zsebéből az Orbán-kormány
Havi csaknem 7500, éves átlagban kis híján 89 ezer forintot veszítenek Magyarországon a munkavállalók a cafeteria megszűnésével. Az Orbán-kormány döntése a 4,4 munkavállaló közül hozzávetőleges kétmilliót érint – írja a saját számításai alapján a 24.hu.
A múlt héten elsőként az Index írta meg, hogy az erről szóló törvénymódosítás szerint a SZÉP-kártya kivételével szinte minden cafeteria-elem megszűnik jövőre. Vége lesz
- a lakáscélú munkáltatói támogatás adómentességének,
- a mobilitási célú lakhatási támogatás adómentességének,
- a kockázati biztosítás munkáltató által megfizetett díj adómentességének,
- a diákhitel törlesztéséhez adott munkáltatói juttatás adómentességének
- a sportrendezvényre szóló belépők adómentességének
- a kulturális utalványok adómentességének
- és a készpénzben kifizethető 100 ezer forintos juttatás kedvezményének is.
Az éves rekreációs keretösszeg, amelyet amelyet az egyedüli cafeteria-elemként megmaradó SZÉP-kártyára adni lehet, költségvetés alá tartozó munkahelyek esetében 200 ezer forint, egyéb munkáltatók esetében 450 ezer forint lesz.
Bár Varga Mihály pénzügyminiszter a változtatásokat azzal indokolta, hogy munkáltatói kérést teljesítenek, a 24.hu megszólaltatta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnökét, Dávid Ferencet, aki szerint csúsztat, aki azt állítja, hogy mindezt a munkáltatók kérték az adminisztráció egyszerűsítése érdekében. A cafeteria egy lehetőség, amelyről mindig az adott cég dönti el, hogy adja-e vagy sem, ha pedig igen, akkor tisztában van azzal, hogy ez mivel jár.
Ami pedig az adminisztráció könnyítését illeti, ha ez a a szándék, az Erzsébet-utalványt miért nem teszik rá a SZÉP-kártyára negyedik zsebként?
– firtatja a VOSZ elnöke.