EU: a legnagyobb árnövekedés Magyarországon
Átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak május óta - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójából. Az előző év azonos időszakához képest 5,3 százalékkal nőttek az árak. Egy év alatt legnagyobb mértékben az üzemanyagok drágultak (20,4 százalék), olcsóbb lett viszont a cukor, a liszt és az étolaj is.
A KSH adatai szerint májushoz képest 0,8 százalékkal drágultak az élelmiszerek, ami az idényáras élelmiszerek 7 százalékos áremelkedésének következménye. Csökkent az ára az étolajnak (5,6 százalékkal), a tojásnak (3,3 százalékkal), a cukornak (2,7 százalékkal), a sertészsiradéknak (2,3 százalékkal) és a kávénak (2,1 százalékkal). Az átlaghoz képest nagyobb mértékben nőtt az ára egy hónap alatt a háztartási energiának (0,9 százalék), a szolgáltatások körében pedig az átlagnak megfelelő mértékű volt az árváltozás. A ruházkodási cikkekért 1,6 százalékkal kell kevesebbet fizetni, mint májusban, a tartós fogyasztási cikkekért ára pedig 0,2 százalékkal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk ára nem változott.
Tavaly júniushoz képest az élelmiszerek árai átlagosan 1,1 százalékkal emelkedtek, így 6,5 százalékkal drágult a párizsi és a kolbász, 5,7 százalékkal a házon kívüli étkeztetés, 5 százalékkal a sajt és 3 százalékkal az idényáras élelmiszerek ára. Csökkent ugyanakkor a cukor ára (11,3 százalék), a liszté (10,7 százalék), az étolajé (7,3 százalék), a péksüteményeké (7,1 százalék) és a sertéshúsé (6,2 százalék).
Egy év alatt az átlagosnál nagyobb mértékben, 10,2 százalékkal drágultak a szeszes italok és dohányáruk, valamint 9,7 százalékkal a háztartási energia árai. Szintén átlag felett emelkedtek az üzemanyagárak, ahol 20,4 százalékos árnövekedés volt, a gyógyszerek, gyógyáruk pedig 5,6 százalékkal drágultak. Az átlaggal azonos mértékben nőttek a szolgáltatások árai, mint például a távolsági utazás vagy a szemétszállítás. Kis mértékben nőtt a tartós fogyasztási cikkek ára, míg a ruházkodásért 2,5 százalékkal kell kevesebbet fizetni.
A felmérés szerint a 27 uniós tagországban a fogyasztói árak 2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Árcsökkenés Lettországban és Írországban volt, a legnagyobb áremelkedést pedig Görögországban és Magyarországon mérték.