Ellentmondásos hírek az építőiparról: összecsuklott, vagy még él?

A kormányszóvivő szerint nagyon jó hír, hogy az építőipari vállalkozások szerződésállományának volumene április végén 26,1 százalékkal haladta meg az előző évit. A Pesti Házak Zrt. vezérigazgatója, Kerényi Gyula azt mondta az Info Rádiónak: az állami támogatások megszüntetése konzerválja a drasztikusan visszaesett piacot, és a meglévő keresletet is visszafogja.

2009. június 17., 09:42

Szollár Domokos az MTI-nek szerdán azt mondta: a jelentős növekedésben kimutathatóan közrejátszhattak a válságkezelő kormány által az elmúlt 60 napban foganatosított, az építőipart segítő intézkedések. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az idei emelkedésen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 19 százalékkal, az egyéb építményeké 40,7 százalékkal nőtt, köszönhetően több, út-, vasútfejlesztésre, helyi és távolsági vezetékek építésére aláírt szerződésnek - tette hozzá.

A KSH adatai szerint az építőipari termelés volumene 2009 áprilisában mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 8,4 százalékkal csökkent 2008 áprilisához viszonyítva, szezonálisan korrigálva áprilisban 4,9 százalékkal maradt el az előző havitól - írta az MTI.

A statisztikai hivatal jelentése szerint az építőipari vállalkozások április végi szerződésállományának volumene 26,1 százalékkal haladta meg a 2008. áprilisit. A növekedés nagyobbrészt az egy évvel korábbi, mindkét építményfőcsoportnál megfigyelt jelentős visszaesés miatti alacsony bázis, valamint több, az elmúlt hónapokban kötött nagy értékű szerződés következménye - közölte a a KSH.

A kormányszóvivő emlékeztetett arra: a Bajnai kormány 1.800 milliárd forintos építőipari beruházás ösztönző programot hirdetett idén tavasszal. Mint mondta, eddig 314 támogatási szerződés született és 162 esetben kezdődött meg a kivitelezés. Az 1.800 milliárd forintból többek között 267 iskola, 23 rendelőintézet, 78 városi terület újulhat meg, és több mint 400 km vasúti és 350 km közúti beruházás valósulhat meg.

Szollár Domokos kitért arra: az építőipart segíti ezen felül az úgynevezett gyorsító csomag, amelynek segítségével az általános építési engedélyezés gyorsabbá, könnyebbé és egyszerűbbé vált. Az Országgyűlés által hétfőn megszavazott "Biztos kéz" program pedig az építőipart sújtó lánctartozás ellen lép fel - idézte fel a szóvivő.
Csökkent az építőipari termelés áprilisban

Csökkent a termelés volumene

Az építőipari termelés volumene 2009 áprilisában mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 8,4 százalékkal csökkent 2008 áprilisához viszonyítva, szezonálisan korrigálva áprilisban 4,9 százalékkal maradt el az előző havitól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az idén az év első négy hónapban az építőipari termelés 5,7 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Az építőipari termelés volumene 2009 márciusában mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 3,5 százalékkal emelkedett 2008 márciusához viszonyítva.

Az év első három hónapjában a termelés 4,1 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Szezonálisan kiigazítva a termelés márciusban 5,7 százalékkal haladta meg az előző havit.

Tavaly áprilisban az építőipari termelés volumene kiigazítatlan adatok alapján 0,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés 2008. áprilisban 6,8 százalékkal haladta meg az előző havit.

Info Rádió: A 2009-re tervezett beruházások 90 százalékát leállították a befektetők a fővárosi lakáspiacon

A Pesti Házak Zrt. vezérigazgatója, Kerényi Gyula azt mondta az Info Rádiónak: az állami támogatások megszüntetése konzerválja a drasztikusan visszaesett piacot, és a meglévő keresletet is visszafogja.

Az elmúlt időszak nagy változásokat idézett elő a lakáspiacon. Csak a fővárosban az építőipar teljesítménye 90 százalékot esett vissza, vagyis a 2008. negyedig negyedévére és a 2009-re tervezett lakásépítési projekteknek ekkora arányát függesztették fel - mondta az Infó rádiónak a Pesti Házak Zrt. vezérigazgatója.

Nem várható fellendülés

Kerényi Gyula szerint nem is várható, hogy a következő időszakban újraindulna e beruházások jelentős része, mert a külföldi befektetők az anyacégük problémái vagy a hazai piacról való kivonulásuk miatt teljesen beszüntették a tevékenységüket.

A mostani változtatások (de főképp a lakástámogatások megszüntetése és az áfa emelése) mélyen érintik ezeket a projekteket, és olyan árak szabására kényszerítik a beruházókat, amelyek most paradoxnak tűnnek - fogalmazott a vezérigazgató, aki azonban úgy véli, hogy idővel hozzászokunk a magasabb árszinthez, és elfogadjuk, hogy csak drágán tudunk lakást vásárolni.

Az állami támogatások megkurtítása csak konzerválja a jelentősen visszaesett ingatlanpiac helyzetetét, és a meglévő keresletet is visszafogja - idézte a szakértőt az Index.

Több kicsi, kevesebb nagy

A Nanette csoport műszaki vetetője szerint bár továbbra is van igény az új építésű lakásokra, az átrendeződő piaci környezet és a kormányzati szigorítások megváltoztatják a vásárlási szokásokat: a kereslet a kisebb lakásokra irányul majd.

Kiss Gábor elmondta: korábban 55-60, most már azonban akár 50 négyzetméter alá is kerül a keresett lakások átlagmérete. Amikor újra fellendül a kereslet, a fejlesztések is újraindulnak - tette hozzá a szakértő, aki szerint most csak azok a befektetők fejlesztenek, akiknek a koncepciója a meglévő kereslethez tud igazodni.