Durván elszálltak az élelmiszerárak, egyre csak drágul az élet
Népszava: Szinte kivétel nélkül minden alapvető élelmiszer drágult az elmúlt egy évben.
Elszálltak az élelmiszerárak. Szinte kivétel nélkül minden alapvető élelmiszer drágult az elmúlt egy évben, ami valószínűleg jövőre se fog változni. Idén hónapról-hónapra gyorsuló ütemben drágultak az élelmiszerek. Októberben a KSH adatai szerint már 5,2 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőtti szintet, de minden hónapban találni jó néhány élelmiszerfajtát, amelyek árai kiugrónak nőttek – írja a Népszava hétfő reggel.
Mint írják a múlt hónapban
az étolaj ára 30,4, a margariné 18,8, a munkahelyi étkezésé 10,1, a baromfihúsé 9,3, a péksüteményeké 8,4, a kenyéré 8,1, a büféáruké és az éttermi étkezésé egyaránt 7,9 százalékkal emelkedett a tavalyi szinthez képest.
Olyan is előfordul, hogy valamiből inkább az árak tartására törekednek a túlkínálat függvényében. Ilyen például a sertéshús és a pulykahús is. A pulykahús fogyasztása részben a magasabb árak miatt pedig mindemellett csökkent. A pandémia bedöntötte a vendéglátó- és az idegenforgalmi ipart, ami a pulykahústermékek fontos felvevőpiaca volt – emeli ki a hírportál.
A kenyér és a pékáru drágulásától volt hangos mostanában a média, ugyanis
a liszt egy év alatt 12,5 százalékkal drágult, szeptemberhez képest októberben pedig csaknem 7 százalékkal került többe a kenyéráru.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, tonnánként 40-50 ezer forint helyett ma már 90 ezer forint felett jár a liszt ára, a magyar piacon pedig ma már alig lehet búzát vásárolni. Így a lisztből készült végtermékek árában két számjegyű drágulás várható jövő év elején.
A gabonaárakat nagymértékben a magas kőolaj és földgázárak húzzák fölfelé. Drágult az üzemanyag, a szállítás, a műtrágya, ha egyáltalán van, lassan megfizethetetlen, és ez nem magyar specialitás. A hazai termelőket azonban a gyenge forint is sújtja – fejtette ki ennek okát Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a Népszavának.
De nem csak a liszt és a kenyér ára szabadult el,
magasabbak lettek a baromfihús és az ebből készült készítmények árai is.
Ez különösen a csirkemell filére igaz. A területen dolgozók az okot a fejlesztések és innovációk hiányában látja a megugró takarmányok és egyéb dráguló költségeken túl.
A tavalyi évben a koronavírus tovább nehezítette az ágazat dolgozóinak életét. Amellett, hogy a takarmány drágult a szállítással karöltve, a vendéglátóhelyek is bezártak, így a baromfitermelés egyik fontos felvevőpiacától estek el az ágazat szereplői. A madárinfluenza pedig a legrosszabbkor ütötte fel a fejét.
(Kiemelt képünk illusztráció: 2019.06.23., Budapest - Vásárcsarnok. Fotó: Chenyu Jiang / Unsplash)