Ennyit lehet keresni a legnépszerűbb mesterszakos diplomákkal

A fizetés is fontos tényező, ha a továbbtanulásról van szó.

2025. április 29., 10:38

Szerző:

Az alapszakos diploma megszerzését követően sokan szeretnék folytatni a tanulmányaikat, ám mindig felmerül a kérdés, hogy az adott szak esetében megéri-e plusz energiát, időt és pénzt áldozni a mesterszakos diplomára. A legtöbben az ismereteik elmélyítésének igényén túl a későbbi magasabb fizetés reményében tanulnak tovább. Most kiderült, hogy a leggyakrabban választott szakok esetében mire számíthatnak a hallgatók – írta meg az Eduline.

Ahogyan arról korábban a 168.hu is beszámolt, bizonyos szakterületeken akár több százezer forintos különbségek is kialakulhatnak a fizetéseket tekintve egy alap-, illetve mesterszakos diplomával rendelkező munkavállaló között. A legnagyobb különbségek az egészségügyi területen dolgozóknál, különösen az orvosoknál figyelhető meg, ahol gyakorlatilag megduplázódik a fizetés, amennyiben valaki megszerzi az MSc képesítést.

Az IT-képzések esetében is hatalmas jelentősége van a továbbtanulásnak, de az államtudományi szakokon végzetteknél is jelentős bérkülönbség figyelhető meg. A legfrissebb adatokból az is kiderült, hogy melyek azok a szakok, ahol nem csak szakmai szempontból érdemes elgondolkozni a tanulmányok folytatásán.

Jóval magasabb fizetés jár ezekért a mesterszakos diplomákért

Megérkeztek a Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) legfrissebb adatai, amelyek a 2021/22-es tanévben végzett egyetemisták utánkövetése alapján meghatározzák, hogy a legnépszerűbb szakok esetében mennyit ért a mesterszakos végzettség a munkaerőpiacon 2023 decemberében. A fizetésre vonatkozó adatok csupán az átlagot mutatják meg, és azt is érdemes tudni hogy az adatfeldolgozás technikája miatt ezek egy évnél régebbi adatok. Ezek bizonyos törvénymódosítások alapján változhattak némileg, de jelenleg ezek az utolsó rendelkezésre álló adatok.

A népszerűségi listát úgy állították össze, hogy abba belekerültek mind a nappali, mind a levelező képzések, valamint az államilag támogatott és az önköltséges formában induló képzések is, amennyiben azokat első helyen jelölték meg a jelentkezők, és ezek alapján határozták meg, hova jelentkeztek a legtöbben. Nem okozott nagy meglepetést, hogy a pszichológia, a gazdasági szakok, valamint az informatikai és társadalomtudományi szakok aratták a legnagyobb sikert a mesterszakok esetében is, ami logikus is, ha figyelembe vesszük, hogy az alapszakoknál is hasonló mintázat rajzolódik ki.

A tíz legnépszerűbb szak esetében az látszik, hogy a mesterszakos pszichológia diplomával bruttó 507 094 forintos lehetett keresni a fent megjelölt időszakban, míg a vezetés és szervezés mesterszak bruttó 690 484 forintot ért a munkaerőpiacon. A rendkívül népszerű marketing mesterszak elvégzésével bruttó 610 567 forintra lehetett számítani, de az emberi erőforrás tanácsadók is bruttó 568 652 forintot vihettek haza.

Megérte egyetemi szintű végzettséget szerezni a pénzügyeseknek is, ők ugyanis így bruttó 804 233 forintot kerestek, a programtervező informatikusok pedig bruttó 882 804 forinttal számolhattak. A kommunikáció- és médiatudomány elvégzését követően bruttó 529 814 forinttal lehetett számolni, míg a nemzetközi tanulmányok bruttó 579 033 forintot értek.

A nemzetközi gazdaság és gazdálkodás néven futó mesterszak esetében a fizetés bruttó 705 848 forint körül alakult, a Master of Business Administration (MBA) pedig bruttó 725 700 forintot hozott a konyhára. Ezen adatok fényében érdemes mindenkinek átgondolnia, hogy a mesterszakos diplomákkal eléri-e azt az álomfizetést, amire számít.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)