Csöbörből vödörbe jut az építőipar

Augusztusban kezdett magára találni az építőipar, termelése az előző hónapokhoz képest növekedett, bár az előző évitől még elmaradt. A kedvező trendet azonban megállíthatja az időközben kibontakozott pénzügyi válság, a hitelszűke és a beruházások visszafogása, ami különösen érzékenyen érinti ezt az ágazatot.

2008. október 20., 14:35

Az építőipari termelés volumene 2008 augusztusában munkanaptényezővel kiigazítva 4,3 százalékkal, kiigazítatlan adatok alapján 6,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn. Júliusban a termelés ennél nagyobb mértékben, 11,8 százalékkal csökkent 12 havi összehasonlításban a kiigazítatlan adatok szerint. Augusztusban a termelés 3,8 százalékkal haladta meg az előző havit. Az év első nyolc hónapjában az építőipar termelése 10,2 százalékkal maradt el a 2007 azonos időszakitól.

Az idén augusztusban a legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése 2,2 százalékkal csökkent 2007 augusztusához viszonyítva, évkezdettől 14,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. Az épületgépészeti szerelés termelése 11,6 százalékkal mérséklődött, a kis súlyú befejező építésé 21,2 százalékkal esett vissza. A két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult. Az épületek építésének volumene 14,1 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 4,7 százalékkal magasabb volt a 2007 augusztusi alacsony bázisnál.

Az építőipari vállalkozások szerződésállományának volumene augusztus végén 9,3 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya egyötödével csökkent, az egyéb építményeké 1,6 százalékkal emelkedett. Az augusztusban kötött szerződések volumene 5,4 százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél. Ezen belül épületek építésére mintegy egyharmaddal kisebb, egyéb építményekre ellenben 38,1 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek. Ez utóbbi növekedés néhány jelentősebb, út-, autópálya-építésre és -felújításra kötött szerződésnek volt köszönhető.

Nincs szerencséjük az építőiparban érdekelt vállalkozásoknak. Az elmúlt két év megszorító lépéseinek köszönhetően jelentősen visszaesett a termelés, és amikor az ágazat már kezdett volna kimászni a mély gödörből, beütött a nemzetközi pénzügyi válság, annak minden jelenlegi és még előttünk álló következményeivel együtt. Ezek pedig drasztikusan érintik az építőket: a nagyobb beruházásokat hitelből finanszírozzák, ennek lehetőségei pedig most minden területen korlátozódnak és drágulnak. Ráadásul a nadrágszíj meghúzás része a beruházások csökkentése és elhalasztása, amit a kormány a maga részéről már be is jelentett. Következésképpen sok jóban az építőipar a belátható jövőben sem bízhat, és a javuló trend várhatóan nem tart sokáig.