Csányi szerint a bankadóra szükség van a hiánycél teljesítéséhez

Csányi Sándor, az OTP - a legnagyobb közép-kelet-európai független hitelező - elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott a The Wall Street Journal című amerikai üzleti lapnak, hogy az új bankadó rontani fog az OTP eredményén, de a magyar kormánynak szüksége van rá, hogy teljesíthesse a 2010-es költségvetési hiánycélt. Azt mondta, a bankadó várhatóan 31-35 milliárd forint terhet fog róni az OTP-re.

2010. július 20., 05:05

Csányi Sándor hangsúlyozta: rendkívül fontos számára, hogy Magyarország kockázati értékelése és a kockázati felárak miképpen alakulnak. Kifejtette: a költségvetési hiánycél tartása elsőrendű fontosságú, mert az OTP elsőként érzi meg azt, ha az országi iránti piaci bizalom eltűnik.

A bankvezér arról is beszélt, hogy bár a költségvetési egyensúly fontosabb a bankadónál, lényeges, hogy az adót két évre korlátozzák, hogy ne vesse vissza a gazdasági növekedést.

Csányi Sándor kitért rá: az európai banki stressz tesztek folyamatban vannak, és fontosak, de a szabályozást nem szabad túlzásba vinni, mert kedvezőtlenül hatna az üzletmenetre. Mint mondta, a tesztek segíthetnek megőrizni a banszektor hitelességét az ügyfelek és a többi bank számára. Ha a tesztek pozitív eredménnyel járnak, ez serkentheti az üzleti tevéknységet, javíthat a banki részvények árfolyamán és az ügyfelek is jobban járnak.

Az elnök-vezérigazgató elmondta, hogy az OTP a hatékonyság javítása érdekében felülvizsgálja költségeit és az elkövetkező 10 évben terjeszkedni kíván. A bank Oroszországban és Ukrajnában szervezetileg bővíti jelenlétét, Romániában, Horvátországban, Szlovákiában és Szerbiában új akvizíciókra készül, hogy 8-10 százalékos piaci részesedést érjen el. Hozzátette, az OTP esetleg Közép-Európán túli akvizíciókat is végrehajt, például Vietnámban.

Az elmúlt hónapokban a forint erősödött mind a dollárral, mind az euróval szemben, és ez közvetlenül csökkentette az üzemanyag-import költségeit. Emellet a brent olaj világpiaci ára is csökkent, s e két hatás eredményeképpen a benzin literenkénti ára átlagosan 7 forinttal csökkent, így tartósan 590 forint alá került, míg a dízel ára is egyre inkább megközelíti ezt a szintet.