Célegyenesben az európai–japán kereskedelmi egyezmény

Négyéves előkészítő tárgyalások után kereskedelmi egyezmény létrehozásáról szóló megállapodást között az Európai Unió és Japán.

2017. július 6., 18:34

Az egyezmény megkötéséről szóló előzetes dokumentumot csütörtökön írta alá Brüsszelben Donald Tusk, az Európai Tanács, és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, illetve Abe Sindzó japán miniszterelnök.

A feleknek állítólag sikerült a kulcskérdésekben megegyezniük, noha bizonyos részletekről még folynak az egyeztetések. Az EU többek között azt várja Japántól, hogy nyissa meg a szolgáltatások és közbeszerzések piacát az európai vállalatok előtt (ez oda-vissza érvényes lesz), és engedje be a szigetországba az európai mezőgazdasági termékeket – különös tekintettel a hús- és tejtermékekre. Japán pedig abban érdekelt, hogy az EU csökkentse a gépjárművekre és elektronikai berendezésekre kivetett vámokat. Egy átmeneti időszak után megnyílik az európai piac a japán személyautók előtt is, az autóalkatrészekre kirótt vámokat pedig azonnal eltörlik.

Japánban és az EU 28 tagállamában közel 640 millió ember él, a felek együttesen a világgazdaság közel 30 százalékát teszik ki, részesedésük a világkereskedelem teljes forgalmából megközelíti a 40 százalékot. Japán az Európai Unió hatodik legnagyobb exportpiaca, a tagországok évente 90 milliárd euró összegben exportálnak árut és szolgáltatást. A japán kivitelnek pedig már most is a harmadik legfontosabb célpontja az Európai Unió.

A bizottság közleménye szerint ez lesz az EU eddigi legfontosabb kétoldalú kereskedelmi megállapodása, amely ráadásul először foglal magában kötelezettségvállalást a párizsi klímaszerződés iránt.

A megállapodás egyértelműen a Trump-féle protekcionista amerikai gazdaságpolitikára adott válasz. Az EU–Japán gazdasági partnerségi egyezményről szóló tárgyalások azután gyorsultak fel, hogy Donald Trump kiléptette az Egyesült Államokat a csendes-óceáni szabadkereskedelmi övezetet megteremtő nemzetközi megállapodásból, a csendes-óceáni partnerségből (TPP), amelynek Japán is része, és az EU-val folytatott, hasonló kaliberű transzatlanti szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP) létrehozást célzó egyeztetésekből is kivonult.