Figyelem! Hamarosan Magyarországon is felütheti a fejét egy rettegett betegség

Bár a rettegett betegség Magyarországon egyelőre nincs jelen, azért így sem árt védekezni a fertőzésellen.

2024. december 15., 11:52

Szerző:

Bár Magyarország jelenleg még mentes a betegségtől, az elmúlt hetekben ugyanakkor több alkalommal is kimutatták a kéknyelv-betegség vírusát az import állatokban – figyelmeztet cikkében az Agroinform.

Ezt kell tudni a rettegett betegségről

A portál cikkében kifejtette, hogy a kéknyelv-betegséget egy vírus okozza, ami főként kérődző állatokat, például juhokat és szarvasmarhákat érint. Az elmúlt két évtizedben a betegség megítélése és kezelése sokat változott: az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején viszonylag ismeretlen volt a kontinensünkön, mert elsősorban Afrikában és a Közel-Keleten terjedt el. 2006-ban, Spanyolországban történt az Európai Unióban (EU) az első jelentős kitörés, amit más országokban is gyors terjedés követett. A 2010-es évek elején a kezelésre az EU szabályozási keretet alakított ki, amelyben a tagállamok vállalták, hogy megelőző intézkedéseket tesznek. Emellett vakcinázási programokat végeztek az állományaikon és a betegség monitorozását is megvalósították.

Hazánk is aktívan védekezik a betegség ellen

Magyarországon is bevezették a szükséges lépéseket a kéknyelv-betegség terjedésének megakadályozása érdekében, hiszen a vakcinák kifejlesztése és használata kulcsszerepet játszik a kór kontrollálásában. Ezt tükrözi az is, hogy az EU alacsonyabb, C betegség kategóriába sorolta a betegséget, ami azt jelenti, hogy ellene a mentesítés tagállami szinten önkéntes. 

A a vírus nukleinsavát ennek ellenére az elmúlt időszakban több esetben kimutatták itthon, de mivel ezen állatoknál klinikai tüneteket nem észleltek, így nem állt fenn járványügyi kapcsolat a kitörésekkel. Lényeges tudni azonban, hogy a vírus nukleinsav nyomai a vérben még azután is kimutathatók, ha a vírus már nincs jelen.

Összességében nem árt hangsúlyozni, hogy az előbb említett esetek az ország mentességét nem befolyásolták. Az Agroinform szerint ugyanakkor a kimutatott vírus nukleinsav azonban figyelmeztető jel lehet, hiszen a beszállított és karanténozott állatokban még jelen lehet a vírus, és átjuthat a hazai állományokba. Különösen nagy a veszélye ennek, ha a közvetlen környezetükben a szúnyogok, mint vektorok jelen vannak – áll a cikkben.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: AFP PHOTO/ ALAIN JOCARD)