BÁV-aukció: fellendülőben a műtárgypiac

Ismét a MOM Kulturális Központban rendezi tavaszi művészeti aukcióját a BÁV. Az érdeklődőket ezúttal is több száz tételből álló, igényes ékszer-, festmény- és műtárgykínálat várja, benne számos művészettörténeti ritkasággal. Az aukciót Gundel Takács Gábor vezeti.

2016. május 11., 15:31

Az aukció első napján az ékszerművészet válogatott darabjai, köztük nagy értékű, egyedi remekek várják a vásárlókat. A mintegy kétszáz tételből álló kollekció gyönyörű ékszergarnitúrái közül rendkívül figyelemre méltó a Fope divatcég fehérarany, déltengeri tenyésztett gyöngyökkel és összesen 252 briliánssal ékített nyakékből, karékből és fülbevalópárból álló szettje, amelynek kikiáltási ára közel kétmillió forint. Különösen gazdag a kínálat az értékes, nagy méretű brillekkel ékített fülbevalókból és gyűrűkből, jó néhánynál közülük kétmillió forint felett indul a licit. A férfiak érdeklődésére főként a míves zsebórák és karórák számíthatnak: a nagy világmárkák igényes darabjai közül kiemelkedik a két utolsó tétel, egy Patek Philippe 2,4 millió forintos és egy Zenith El Primero karóra 7,5 milló forintos kikiáltási árral.

Az első nap második blokkjában az ezüsttárgyak kerülnek kalapács alá. A közel hatvan tételből kiemelkedik néhány ritkaságszámba menő, az ötvösművészet több korszakát reprezentáló antik ezüsttárgy. A német barokk ötvösöket dicséri a Kölnben 1770 körül készített szép boroskanna. Technikai érdekességként is figyelmet érdemel az 1837-ben Pesten készített ezüst biedermeier kávéfőző, amely a modern filteres kávéfőzők elődje. A bécsi ötvösség kiemelkedő alkotása a 19. század végéről egy nagy méretű, rendkívül elegáns neoklasszicista pezsgősvödör. Különleges szépségű használati tárgyak képviselik a szecesszió ötvösművészetét.

Az aukció második napi festménykínálatában 16–19. századi hazai és európai mesterek és a 20. századi modern törekvések képviselői mellett kortárs művészek kiváló képei is helyet kapnak.
Kiemelt figyelmet érdemel egy 16. századi ismeretlen velencei ikonfestő Krisztus siratását ábrázoló, kitűnő alkotása, amelyben ötvöződik a bizánci tradíció és a kortárs velencei művészet hatása, ami unikálissá teszi ezt a muzeális jelentőségű táblaképet.

A 19. századi magyar festményanyag kiemelkedő alkotása Csók István Interieur című képe. Az árverés további kvalitásos alkotásai közé tartozik Egry József Napsütéses Balaton című alkotása, amely a mester legtermékenyebb alkotói periódusában keletkezett. Rippl-Rónai József három finom pasztellképpel van jelen az aukción: a női portrék a festő különböző alkotói periódusaiból származnak. A modern és kortárs festők közül olyan neves alkotók műveire licitálhatnak majd az érdeklődők, mint a napokban elhunyt Deim Pál, Fajó János, Fehér László, Hincz Gyula vagy Bak Imre.

Az aukciót záró műtárgycsoport rendkívül változatos összetételű. Sztárdarabjai – korunk gyűjtői divatjának megfelelően – a Zsolnay-kerámiák, amelyek közül a Mack Lajos formaterve alapján 1900-ban készített, fácánokkal díszített szecessziós virágtartó 1,2 milliós kikiáltási árról indul. Szintén Mack Lajos tehetségét dicséri az 1901-ben készült nőalakos, szecessziós virágtartó, amelynek párdarabja az Iparművészeti Múzeumban található.

A modern kerámiaművészetet a Gorka család néhány szép műtárgya reprezentálja, Gorka Géza művei mellett Gorka Lívia plasztikai alkotásai, az életmű különleges darabjai. Rendhagyó, de páratlan tétel egy különleges és igen ritka, 1662-ben készült atlasz (térképgyűjtemény), magyarországi árverésen hasonló még soha nem szerepelt.

A BÁV a tavaszi aukció három tételének bevételét az Őrzők Alapítványnak ajánlja fel, amely a Tűzoltó utcai Gyermekklinika alapítványaként 25 éve segíti a daganatos és leukémiás gyerekek gyógyulását. Az aukció ideje alatt egy ifjú tehetség, a hétéves Barabás Lujza kamarakiállítását tekinthetik meg a MOM előcsarnokában. Lujzi festményeit május végén a párizsi Louvre-ban is megcsodálhatják.

A 68. művészeti aukció 2016. május 19–20. 17.00 órakor lesz a MOM Kulturális Központban. A teljes kínálat megtekinthető 2016. május 7–17. között naponta 10–19 óráig a BÁV Aukciósházban (1052 Budapest, Bécsi u. 1.), ahol szombati napokon a BÁV szakértői tartanak szakmai bemutatót.