Így spóroljon tízezreket a bankoláson

A banki számlacsomagok költségei között akár hússzoros különbség is lehet. A napokban minden banki ügyfél megkapta a kimutatását, érdemes számolni egy kicsit. 

2025. február 3., 10:38

Szerző:

Minden bankszámlás ügyfélnek meg kellett kapnia a díjkimutatást, amelyből kiderül, milyen jogcímen, milyen összegeket vontak le tőlünk az előző évben a pénzintézetek. A dokumentumot most már önök is megtalálják az internetbankban vagy a pénzintézet által kiküldött levélben, az uniós szabály értelmében a határidő minden évben január 31. – hívja fel a figyelmet az Economx. Az egyes bankok költségei eltérőek egymástól, így a kimutatás segít nekünk abban, hogy lássuk, a bankolás milyen összegeket emészt fel, és ha találunk jobb konstrukciót a piacon, érdemes megfontolni a váltást. 

Tízezreket húzhat ki a zsebünkből a bankolás költsége

A tavalyi év bankolási költségadatai iránymutatóak, hiszen több bank is a 2023-as rekord mértékű inflációval emelte a díjait.

A jegybank adatai szerint egy átlagos dolgozó középkorú, havi 400 ezer forint banki számlára érkező jövedelemmel és 500 ezer forint megtakarítással rendelkező, a készpénzhasználatot előnyben részesítő banki ügyfél éves számlakiadásai például egy számára rossz számla választásával akár hússzor akkorák lehetnek, mint egy ugyanilyen ügyfélprofilú, de digitálisan bankoló, és a legkedvezőbb bankszámlát választó társáé.

Itt találhatja a díjkimutatást

Aki postán kapja a bankjától a bankszámlakivonatot, az a decemberi bankszámla mellé kapta meg a díjkimutatást is. Aki online bankol  – és a számlakivonatot is így kéri –, az internetbankban találja az összefoglalót. A portál összegyűjtötte bankonként, hogy hol találhatóak a díjkimutatások a netbankon belül:

  • OTP Bank: Számlakivonatok, szerződések, egyéb dokumentumok → Egyéb dokumentumok
  • Erste Bank: Saját név → Termékeid → Digitális Tárhely → PAD Kimutatás
  • K&H Bank: Dokumentumok → értesítő (januári dátumra szűréssel)
  • MBH Bank: Számlainformáció → januári számlakivonat és díjkimutatás (régebbi internetbank esetén a Számlakivonatok,
  • dokumentumok → Letölthető dokumentumok → Értesítő)
  • CIB Bank: Dokumentum → Kivonat/Díjkimutatás
  • Gránit Bank: Postaláda/Beérkezett levelek → Tájékoztató lakossági folyószámla Díjkimutatásáról
  • MagNet Bank: Személyes/Levelezés → díjkimutatás
  • Raiffeisen Bank: Számlainformációk → Számlakivonatok vagy Értesítők
  • UniCredit Bank: Bankolás → Bankszámla → Megtekintés → Kategóriák → (Számlakivonatok) Díjkimutatás
  • Revolut: Profil → Dokumentumok és kivonatok → Személyes → Díjkivonat

Az egységes formátumú díjkimutatás összegzi a számlavezetésre kifizetett díjakat, valamint külön sorokban mutatja be a különböző fizetések – például átutalások és beszedések –, bankkártyás műveletek és egyéb szolgáltatások összesített terheit. A tranzakciók száma, egységnyi díja és az ingyenes tranzakciókkal (például a havi kétszeri 150 ezer forintig díjmentes készpénzfelvételi lehetőség) megspórolt összeg is feltüntetésre kerül. A díjak mellett a kamatbevételt is összesíti a kimutatás, valamint a kamatköltségek is szerepelnek.

A tételes kimutatást egy összesítés előzi meg, amely az összes kifizetett díjat, fizetett és jóváírt kamatokat mutatja be egy táblázatban.

Ami miatt érdemes átböngészni a dokumentumot, az az, hogy ami évekkel korábban mág előnyös számlakötésnek bizonyult, az ma már egyáltalán nem biztos, hogy így van, hiszen a bankok folyamatosan, évról évre emelik a számlavezetési költségeket.

A pénzintézetek többsége ugyanis a szerződési feltételek alapján a 2024. évi inflációt idén beépíti az árakba, ez drágulást hozhat a bankszektorban az első negyedévben. Tavaly ilyenkor a 2023-as 17,6 százalékos inflációval nőttek a banki költségek, idén pedig a 2024-es 3,7 százalékos átlagos inflációval emelkedhetnek

Ha találunk olcsóbb bankszámlacsomagot, akkor ma már gyorsan és egyszerűen válthatunk számlavezető bankot. Az egyszerűsített bankváltásnak köszönhetően ugyanis csak egyszer kell bemenni abba a bankba, amelyhez át szeretnénk vinni a számlánkat. Ekkor megnyitjuk a számlát, majd a régi és az új pénzügyi szolgáltatónk egymás között intézi az adminisztratív teendőket. Egyes pénzintézetek online számlanyitási lehetőséget is biztosítanak, tehát még a bankfiókba sem kell elmennünk személyesen.

MIért éri meg bankot váltani?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) bankszámlaválasztó programja révén az ügyfelek összehasonlíthatják bankszámlájuk terheit más számlacsomagok ajánlataival. A kalkulátorban egyedileg megadhatók a jellemző fizetési szokások, s ezek segítségével kiszámíthatók az adott bankszámlák várható havi és éves összes terhei is.

Emellett érdemes felülvizsgálni az igénybe vett szolgáltatásokat is, mivel egy olcsóbb bankkártyával, vagy az SMS-ek helyett push értesítések választásával szintén jelentős költségek takaríthatók meg. Ezeket szintén össze lehet hasonlítani a bankszámlaválasztó programmal.

Azoknak különösen érdemes odafigyelnie, akiket a bankjuk arról értesített, hogy új díjcsomagban üdvözlik őket, az ő terheik még nagyobb mértékben emelkedhettek.

Nem árt tudatosan bankolni, hogy több ezres költséget takarítsunk meg havonta

A magyarok nem mondhatók tudatos bankolóknak, nem figyelünk oda, hogy miért és mennyit fizetünk a pénzügyeink kezeléséért. Ezen költségek jó részét ugyanis teljesen feleslegesen fizetjük, mert nem használjuk ki az értük járó ellenszolgáltatásokat.

Sokan kérnek például sms-értesítést a tranzakciókról, ezekért havonta átlagosan 5 900 forintot fizethetünk 2024-től. Ezt a költséget is megtakaríthatjuk, ha a sokkal egyszerűbb és teljesen ingyenes megoldást, a push értesítéseket választjuk. Óriási tévhit az is, hogy az sms biztonságosabb, mint a mobil applikáció, utóbbi esetében ugyanis kétszeres azonosítás is történik: egyrészt az alkalmazás megnyitásakor (belépés), másrészt a tranzakció elfogadásakor. Egyes számlacsomagoknál ráadásul nemcsak a tranzakciók utáni értesítő sms-ekért, hanem az internetbankba történő aláíró üzenetekért is fizetni kell, ezek díja is emelkedhet áprilisig.

Felesleges plusz költség lehet a papír alapú bankszámlakivonat is, ami ráadásul még az olcsóbb számláknál is átlagosan ezer forintba kerül. Érdemes inkább a teljesen ingyenes online kivonatot kérni, amelyért akár extra kedvezményeket is kaphatunk például a környezettudatosság jegyében.

A tranzakciók között a készpénzfelvételeket, átutalási és csoportos beszedési megbízásokat érdemes ellenőrizni.

A készpénzfelvételeket – amennyiben van rá lehetőségünk – érdemes a 150 ezer forintos ingyenes limit alatt tartani, amely valamennyi magyarországi ATM-re vonatkozik. Érdemes ellenőriznünk, hogy ennek igénybevételéről nyilatkoztunk-e,

mert amennyiben ez elmaradt, akkor a bank felszámítja a díjakat.


Az egyéb tranzakciókat is nézzük át, ugyanis az eseti utalási költségek helyett lehet, hogy érdemes átállni csoportos beszedésre vagy automatikus bankkártyás fizetésre – utóbbi kettő ugyanis sokkal olcsóbbra jön ki.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)