Állami ingatlanra licitálna? Itt a lehetőség, több száz ingatlan keresi új gazdáját
Az állam rövid időn belül több száz állami ingatlant bocsátott árverésre az elmúlt időszakban, amiknek többségét a kormányhoz köthető üzletemberek vásároltak meg.
Másfél hónap alatt több mint 300 állami ingatlan, köztük iskolák, kórházak, kastélyok, szállodák bocsátódtak árverésre a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV), és további 130 épület árverése van jelenleg előkészítési szakaszban – derült ki a G7.hu összeállításából, amely szerint még mindig 44 épületre lehet licitálni. A portál információi szerint a mögöttünk lévő 45 napban 6 olyan árverés volt, ahol az egymilliárd forintot is meghaladta a kikiáltási ár, miközben az elmúlt 5 évben összesen 22 ingatlan került kalapács alá.
Ezek az ingatlanok kerültek kalapács alá
Ezek közül is kiemelkedett az a négyhektáros egykori tihanyi üdülő, amely a kiírás szerint a félsziget legutolsó, nagyobb összefüggő, beépítetlen részén található. A kiemelt balatoni fejlesztési terület mellett azonban kínált
- a vagyonkezelő egykori munkásszállóból átalakított hotelt lényegében teljes felszereléssel 2,2 milliárdért,
- több mint 45 hektáros beruházási célterületet Martonvásár külterületén 1,4 milliárdért,
- egy hétszintes házat a főváros első kerületében valamivel kevesebb, mint 1,4 milliárdért,
- nyolcemeletes irodaházat Gödöllő délkeleti részén 1,3 milliárdért és
- tízhektáros ingatlant Rajkán, az országhatár közelében egymilliárdért.
A tervek pedig ennél is ambiciózusabbak.
Ezeket az ingatlanokat lehet mot megvásárolni
Az MNV szeptember végén frissítette katalógusát, amelyben a már meghirdetetteken kívül további 30 nagy értékű ingatlant mutat be. A prospektus bevezetője (pdf) szerint ezek értékesítését is 2024-ben tervezik, és ugyanúgy az Elektronikus Akciós Rendszeren hirdetik meg őket, mint a korábban bemutatottakat. A dokumentumban szerepel mások mellett
- az újpesti Árpád kórház,
- egy több mint háromezer négyzetméteres füvesített, ősfás terület a budapesti Népszigeten,
- üdülőépület a fővárosi III. kerület Békásmegyer-Pünkösdfürdő kerületrészén,
- egy angyalföldi épület, amelyben általános iskola működik,
- egy közel százéves, irodaházként üzemelő püspökladányi épület,
- az egykori soproni gyermekotthon,
- egy jelenlegi is üzemelő balatonboglári 40 szobás üdülőingatlan,
- a klasszicista stílusban épült nagydobosi kastély,
- Magyarország első tájtörténeti és régészeti pihenőparkja Polgár közelében
- és egy egykori szálloda is Dunaújvárosban.
A nyár vége óta meghirdetett, egymilliárd feletti kikiáltási árral induló ingatlanok közül egyikre sem érkezett ajánlat, aminek talán az lehet az oka, hogy a leendő vásárlók a kikiáltási ár csökkentésében bíznak – mutatott rá a lap, valamint arra emlékeztetett: „az ilyen nagy értékű ingatlanok egyébként az elmúlt években elég gyakran kormányközeli vállalkozók tulajdonában kötöttek ki végül”. A legnagyobb vevő például az a Jellinek Dániel volt akinek vállalatbirodalmából tízmilliárdok folytak Orbán Viktor családja felé. A milliárdos Indotek csoportjának egyik alapja 2019-ben egy hat ingatlanból álló csomagot vásárolt meg több mint 2,7 milliárd forintért. Két évvel később pedig ennél is nagyobb üzleteket kötött a csoport egy másik ingatlanalapja. Először egy kilenc elemből álló csomagot vett 11,7 milliárd forintért, majd megszerezte az egykori Malév-székházat is 3,8 milliárdért.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)