Árvíz: az ártérre épült ingatlanok biztosítása és hitelezése sem lehetetlen

A jelenleg is pusztító árvíz óriási kárt tesz azokban az ingatlanokban, amelyek ártérre épültek. Mit tehetnek a tulajdonosok, létezik-e ártéri ingatlanra köthető biztosítás, és nyújtanak-e a bankok hitelt ártéri ingatlan vásárlására? Ennek járt utána a money.hu.

2024. szeptember 20., 10:48

Szerző:

Egymás után érkeznek a hírek, hogy az ártérre épült lakóingatlanok, vendéglátó egységek veszélybe kerültek az árvíz miatt. A bankok általában óvatosan kezelik az ártéren elhelyezkedő ingatlanokat, valamint a biztosítási lehetőségek korlátozottsága is gátat szabhat a hitelnyújtásnak. A money.hu szakértője összefoglalja, mire számíthatnak azok, akik vízparton, folyó közvetlen közelében szeretnének ingatlant vásárolni, milyen, a szokványostól eltérő feltételek mellett fogadnak el a bankok ártéri ingatlanokat fedezetként.

A bankok számára a fedezet elfogadásánál az egyik legfontosabb tényező, hogy a hitel biztosítékaként felajánlott ingatlan mennyire kitett az árvíznek. Az ártéri ingatlanokra a bankok egyáltalán nem adnak hitelt vagy nagyon óvatos hitelezési gyakorlatot alkalmaznak. Ezen belül is a mentesített ártéren lévő ingatlanokat részesítik előnyben, vagyis azokat, amelyek védelméért minősített elsőrendű árvízvédelmi töltés felel.

A tulajdonjogi lapon jelzik, ha ártérre épült, árvíznek kitett az ingatlan

Az ártéri jelölés az ingatlan tulajdoni lapján is látható. Olyan ingatlanokra vonatkozik a megjelölés, amelyeket árvíz fenyeget. Ha az adott településen az árvízvédelem megfelelő, akkor a tulajdoni lapon nem szerepel ez a megjelölés.

Nem minden bank zárja ki az ártéri ingatlanokat, de több tényezőre is oda kell figyelni

A pénzintézetek eltérően járnak el a szóban forgó ingatlanok finanszírozása kapcsán: egyes bankok automatikusan kizárják az olyan ingatlanokat, amelyek a tulajdoni lap szerint árterületen fekszenek. Vannak azonban olyan bankok, ahol egyedi elbírálás alapján engedélyezhető a fedezet elfogadása, ha a kockázatelemzés alapján az ingatlan még így is megfelelőnek bizonyul. Bizonyos pénzintézeteknél az értékbecslés eredményét a jelzálogbanknak is jóvá kell hagynia, vagyis akár alacsonyabb hitelbiztosítéki értéket is megállapíthat a bank, ha az ingatlan ártéren található, így a hitel összege is ennek megfelelően alakulhat.

„A biztosítás megléte kulcsfontosságú: csak abban az esetben fogadható el ugyanis bármelyik ártéri ingatlan fedezetként, ha megfelelő biztosítás köthető rá. Már pedig ezek a területek fokozott kockázatnak vannak kitéve az áradások miatt, ami jelentős anyagi károkat okozhat az épületekben és a berendezésekben. Nem is minden biztosító vállalja a kockázatot egy ilyen ingatlan biztosítására. Ezért az ingatlanvásárlás előtt elengedhetetlen először alaposan tájékozódni a biztosítási lehetőségekről és azok feltételeiről” – árulta el Korponai Levente, a money.hu vezetője. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy ha nem köthető az ingatlanra biztosítás, akkor hiába lenne pozitív a hitelbírálat, nem fog teljesülni a folyósítási feltételként előírt lakásbiztosítás.

Amennyiben az adott ingatlanra megfelelő biztosítás köthető, illetve a bank kockázatelemzése elfogadhatónak ítéli meg, van lehetőség a hitelezésre ártéri területen is. Ahogyan azonban a hiteleknél, úgy a biztosításoknál is előfordulhat, hogy egyik biztosító nem köt biztosítást, míg a másik pedig igen, vagyis fontos, hogy minden ajánlatnak utánajárjunk.

„Előfordulhat akár olyan helyzet is, hogy a tulajdoni lapról még nem törölték az ártér/nagyvízi meder jelölést, holott az árvízvédelmet időközben kiépítették. Ebben az esetben az érintett hatóságnál lehet kérni, hogy intézkedjenek a tulajdoni lapra történő átvezetéséről is, hiszen finanszírozás szempontjából ez a módosítás meghatározó jelentőséggel bírhat” – tette hozzá a szakértő.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)