Adócsökkentés, egyszerűsített rendszer – Varga Mihály bejelentést tett az Orbán-kormány gazdasági akciótervéről
Varga Mihály pénzügyminiszter a szerdán elfogadott gazdasági akciótervről beszélt ma a Kormányinfón, összefoglalva a tegnapi kormányülés gazdasági döntéseit. Bejelentette, hogy a költségvetést jövő héten nyújtják be az Országgyűlésnek. Az akciótervnek 13 + 1 pontja van, a miniszter elmondása szerint ezen belül egyszerűsítik az adórendszert is.
- A szociális hozzájárulási adó 2019. július 1-től két ponttal 17,5 százalékra csökken. Ez 2019-ben 144 milliárd, 2020-ban 156 milliárd forintos tétel lesz
- A kisvállalati adó kulcsát 13-ról 12 százalékra csökkentik 2020. január 1-jétől.
- Összevonnak adókat, és bizonyos adónemeket megszüntetnek, mint például az egyszerűsített vállalkozói adót.
- Az adófeltöltés adónemét decembertől eltörlik, jövőre erre a tervek szerint már nem kerül sor. Ez a miniszter állítása szerint a vállalkozások működését fogja segíteni.
- Javasolják a reklámadó kulcsának 0 százalékra csökkentését még 2022. december végéig. Ettől azt várják, hogy piacbővítő hatása lesz.
- A szálláshely általános forgalmi adójának mértékét csökkentik 18 százalékról 5 százalékra. Az éttermi szolgáltatások áfáját is csökkentik.
- A kistelepülési lakások építésénél vagy felújításánál 5 millió forintig visszatérítést adnak. Ez több mint 2800 települést érinthet.
- Lakóingatlanok felújítását, vásárlását csökkentett áfa kulccsal segítik a kistelepüléseken, 5 millió forintig visszatérítést adnak.
- A munkásszállók, munkáshotelek építésének támogatásáról is döntöttek. Kiterjesztik 2019 őszétől a korábbi támogatást magáncégekre is, mert növekvő igény mutatkozik ilyen típusú szálláshelyek építésére.
- A fejlesztési adónemeket csökkentik 2022-re, ami alapján a kisvállalatoknál 50, a közepes vállalatoknál 100 millió forintnál lesz igénybe vehető a kedvezmény. 2020-tól kisvállalatok 300, középvállalatoknál 400 millió forint, 2021-től kisvállalatok 200, középvállalatok 300, 2022-től kisvállalatok 50, középvállalatok 100 millió forint után vehetnek igénybe fejlesztési adókedvezményt.
- A vállalkozások hitelezésére támogatást biztosít. Ehhez a Garantiqua Hitelgarancia Zrt. tőkeemeléséről döntöttek 10 milliárd forint értékben.
- Mezőgazdasági területen is hasonló tőkeemelést hajtanak végre.
- Az öntözési rendszert bővítik, 2020 és 2030 között évente 17 milliárd forint mértékben támogatnak beruházásokat. (Arról, hogy akkora a baj, hogy már az illegális öntözést is engedélyezik, ebben a cikkünkben írtunk részletesen – a szerk.)
- A stabilitás fenntartása érdekében új állampapírt bocsátanak ki Magyar Állampapír Plusz néven.