A tőzsdei pániknak vége, jöhet a recesszió
A gazdasági jóslatok és azok nyomán a befektetők már olyan pesszimisták, hogy az értékpapírpiacok már lényegében beárazták a még csak most kezdődött recessziót. Szakértők többsége szerint a tőzsdék már túl vannak a mélyponton, a pánikhullámnak vége, a bizonytalanság okozta árfolyam hullámzás azonban még jó ideig folytatódik, bár trendje az óvatos emelkedés irányába mozdul majd.
Az elmúlt néhány hét tőzsdei mozgásai azt mutatják, hogy most már nemigen lehet pánikba ejteni a befektetőket. Jó példa erre a múlt hét végi New York-i kereskedés, amikor a katasztrófális amerikai munkaerőpiaci adatok viszonylag kis esést eredményeztek csak, két hónappal ezelőtt ez pánikszerű eladási rohamhoz vezetett volna. Ráadásul az utóbbi időben az is jellemző, hogy a csökkenést mindig növekedési korrekció követi, a piac várja a pozitív híreket és azonnal reagál rájuk.
Ez történt pontosan két hete és ezt látjuk most is, amikor a még be sem iktatott új elnök egyelőre tisztázatlan forrású központi beruházási programot ígér, és a tőzsdék világszerte gyors emelkedéssel válaszolnak. Egyfajta trendváltásként is értékelhető, hogy a rossz hírek már kisebb, a jók viszont nagyobb hatást váltanak ki, mint néhány héttel korábban. Ennek nyomán az elemzők egy része egyre optimistább, szerintük a tőzsdék nyugalmi helyzetbe kerültek és innen már felfelé visz az út, a kérdés csak az, hogy milyen tempóban.
Ebből a szempontból a Budapesti Értéktőzsde mozgása is érdekes. Kicsi és kockázatos befektetési piac vagyunk, ahol az általános hangulat alakulása érzékenyen lemérhető. Három héttel ezelőtt a BUX egy hét alatt nyolc százalékot vesztett, majd a rákövetkező héten ennek a kétszerezést nyerte. A múlt héten ebből csupán két százalékot veszített, viszont ma már három százalékos erősödéssel nyitott. Viszonylag alacsony forgalom mellett az eladási hullámok gyengébbek voltak, mint a vételiek. Ennek eredményeként a kilengéseket leszámítva az árfolyamok összességében erősödtek.
A növekvő bizalom azonban még mindig törékeny, ezért még jó ideig folytatódik a hullámvasutazás, az októberi hatalmas pánikhangulat viszont már a múlté. A fő kérdés ugyanis már eldőlt: akkor még nem látszott tisztán, de ma már egyértelmű, hogy itt a recessziós periódus, amely várhatóan viszonylag mély és elhúzódó lesz. A tőzsdék a pánik nyomán ezt már alapvetően beárazták, és most arra várnak, mikor villan fel a fény az alagút végén, hogy újra megindulhassanak felfelé.