A nyárra stabil benzinár várható
Bár ma ismét csúcsot döntött, megtorpant az utóbbi két hétben az olajár szédületes növekedési tempója. Egyes vélemények szerint csak erőt gyűjt a további emelkedéshez, mások szerint viszont az év végéig nagyjából ezen a szinten marad vagy esetleg valamelyest csökkenhet is.
Hétfőn átmenetileg tovább olcsóbbodott a kőolaj a szabadpiacon, mert a dollár egyelőre tartja múlt heti nyereségét a főbb valutákkal szemben, és a befektetők számolgatják a várt szaúdi termelésnövelés esetleges hatását is. Szaúd-Arábia vasárnap jelentette be, hogy napi félmillióval csaknem 10 millió hordóra növeli kitermelését, jelezve, hogy nem kívánja a további árnövekedést ösztönözni. Délutánra azonban ismét 140 dollár közelébe került a jegyzés, mutatván, hogy a piac továbbra is hektikusan mozog.
Az utóbbi kétheti kismértékű árkorrekcióhoz hozzájárult, hogy elemzők szerint az ellátás bőséges, májusban az OPEC-országok termelése egy hónap alatt napi félmillió hordóval nőtt és további növekedés várható, az orosz olajtermelés is emelkedett, ezzel szemben a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a múlt héten a világfogyasztás vártnál lassúbb növekedését jósolta idénre a tavalyihoz képest.
Az optimizmus azonban korai, mert az ármozgásokat alapvetően nem ezek a tényezők határozzák meg, hanem az, hogy a világméretű inflációs veszélytől, a bizonytalan pénzügyi piacoktól és a gyenge dollártól menekülő befektetési alapok, köztük főleg az amerikai nyugdíjalapok döntik a pénzt a nyersanyagpiacokra, értékőrzőbbnek vélt megtakarításokat keresve. Az átmeneti árcsökkenésben benne volt a dollár kismértékű erősödése, amely lendületet kapott az EU reformot elutasító ír népszavazás után.
Szakértők szerint a kőolaj kitermelési költsége, a szállítás és a tisztes haszon együttesen hordónként 50 dollár körüli árat indokolna. Ehhez az utóbbi két év dollár-leértékelődése önmagában több mint 30 dollárt tesz hozzá, a többi a spekuláció következménye: a határidős mutatókban lévő befektetések 2003 végén 13 milliárd dollárt, idén márciusban 260 milliárd dollárt tettek ki a főbb piacokon - csak idén az első két hónapban 50 milliárd dollárt helyeztek át a befektetők más piaci eszközökből.
A magyar üzemanyagárakban egyelőre még a korábbi emelkedés hatását érezzük. A kéthetes stagnálás ellenére a Mol hírek szerint újabb ötforintos emelésre készül szerdától. Ha a világpiaci olajár a jelenlegi szint körül stabilizálódik, nálunk sem várható a nyár folyamán további emelkedés, feltéve, hogy a forint árfolyama sem mozdul el jelentősen a mostani értékről.