A külpiacok lehúzzák a magyar ipart
Immár a harmadik hónapja mutatja a gazdasági lassulás jeleit az ipar: termelése augusztusban is csökkent, igazolva ezzel a negatív várakozásokat. A külső környezet kedvezőtlen hatásai az elkövetkező időszakban is érződni fognak, ezért nem várható, hogy az ipar gyorsabb tempóra vált. Inkább arra van esély, hogy a GDP növekedése elmarad a várttól, sőt jövőre egészen minimális lesz, ha egyáltalán lesz. Az új tervszámokkal pénteken áll elő a kormány.
Az ipari termelés 2008 augusztusában az előző év azonos időszakához viszonyítva 5,9 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 1,2 százalékkal csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 0,8 százalékkal nőtt.
A termelés volumene az év első nyolc hónapjában 3,6 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az év első nyolc hónapjában az ipari export 5,4 százalékkal emelkedett, ezzel szemben augusztusban 7,2 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához mérten. Az ipari exportban 2008 augusztusában 2003 februárja óta először volt csökkenést, aminek oka elsősorban a nyugat-európai dekonjunktúra és az erős forint.
Az év nyolcadik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint egyharmadát képviselő villamos gép és -műszer gyártás exportvolumene 8,7 százalékkal visszaesett. A feldolgozóipari export közel egynegyedét adó járműgyártás kivitele 1,7 százalékkal mérséklődött. A húzóágazatoknál tehát olyan fordulat figyelhető meg, ami a kivitel tartós nehezedésére utal. Ez negatív hatással lesz a gazdaság egészére.
Az ipar belföldi értékesítése a január-augusztusi időszakban összességében 0,8 százalékkal nőtt; míg augusztusban 6,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első nyolc hónapjában 2 százalékkal, augusztusban 9,5 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól. Ez a központi beruházások visszafogásával és a lakosság stagnáló fogyasztásával magyrázható.
Az idén augusztusban a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva jelentősen, 7,1 százalékkal visszaesett, ami elsősorban a két munkanaphatás következménye. A feldolgozóipar minden alágában, valamint a kis-, közép- és nagyvállalati körben egyaránt a termelés csökkenése figyelhető meg. A legnagyobb mértékben, 10,6 százalékkal a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét adó villamos gép és -műszer gyártás maradt el az egy évvel korábbitól, nagyrészt az exportértékesítés igen kedvezőtlen alakulásának köszönhetően.
Augusztusban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 0,8 százalékkal csökkent 2007 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 4,1 százalékkal emelkedtek, az új belföldi rendelések jelentősen, 22,5 százalékkal visszaestek. Az összes rendelésállomány 16,2 százalékkal haladta meg az előző év augusztusának szintjét. Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első nyolc hónapjában 0,2 százalékos létszámcsökkenés mellett 3,7 százalékkal magasabb volt, mint 2007 azonos időszakában.