A cseheknél is csehül áll az infláció, a litvánoknál még csehebbül

Nem csupán hazánkban jelent gondot a korábban tervezettnél magasabb ütemű drágulás: a múlt héten az eurozónában emelték négy százalék közelébe az ez évi prognózist, a ma publikált májusi adatok pedig Kelet- és Közép-Európában is a vártnál gyorsabb inflációt jeleznek.

2008. június 9., 18:02

Csehországban májusban 6,8 százalék volt a tizenkét havi infláció, ami megegyezett az áprilisival, miközben a munkanélküliségi ráta történelmi mélypontra, 5,0 százalékra mérséklődött az áprilisi 5,2 százalékról. A cseh statisztikai hivatal hétfőn közölt adatai szerint májusban a fogyasztói árak 0,5 százalékkal voltak magasabbak, mint áprilisban.

Az üzemanyagárak négy százalékkal nőttek egy hónap alatt, ezen belül a dízel ára hat százalékos emelkedéssel történelmi csúcsra nőtt, a 95-ös oktánszámú benzin ára 2005 októbere óta legmagasabb szintre emelkedett. Májusban havi szinten az élelmiszerárak 0,7 százalékkal, a közüzemi díjak 0,3 százalékkal nőttek. Csehországban az idén januárban és februárban kilencéves csúcson, 7,5 százalékon állt az éves infláció. A szakértők arra számítanak, hogy az év végéig tovább mérséklődik a pénzromlás üteme.

Az ugyancsak ma közzétett adatok szerint egy velünk együtt csatlakozott EU-tagállamban, Litvániában májusban 12 százalékra emelkedett az infláció, ami a legmagasabb az Unióban. A drágulási betegség nem csak az EU-t sújtja: Oroszországban a májusi pénzromlás éves összehasonlításban elérte a 15 százalékot.

A KSH szerdán hozza nyilvánosságra a fogyasztói árak májusi emelkedési ütemét hazánkban. Az elemzők az áprilisi 6.6 % után hat és fél százalék körüli év per év inflációt várnak.