50 perc: Így forrt össze a zsidók és a Szentföld története

Izraellel kapcsolatban az elmúlt évszázadokban nagyon sok téves információ jelent meg. A Neshama TV 50 perc műsorában most ezeket szeretnék tisztázni.

2024. november 25., 10:00

Szerző:

Izrael történelme évezredekre nyúlik vissza, hiszen a zsidók kapcsolata a Szentfölddel már a Bibliában is említésre kerül. Ennek ellenére nagyon sok félreértelmezés bukkan fel. Ezeket szeretné tisztázni Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány elnöke a Neshama TV 50 perc című műsorában, ahol most Megyeri Jonatán rabbi, a Neokohn főszerkesztője, az EMIH kommunikációs igazgatója, valamint Novák Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója voltak a vendégei.

A zsidó nép évezredek óta kötődik a Szentföldhöz

A zsidók már nagyon régóta élnek a mai Izrael területén. Megyeri Jonatán szerint ezt talán a legjobban a Biblia igazolja. Abban a történeszek is egyetértenek, hogy a Biblia tekinthető történelmi dokumentumnak, emiatt pontosabb képet kaphatunk arról, mikor jelentek meg a zsidók a Szentföldön.

Ezek alapján látszik, hogy a zsidó nép története az említett területtel egészen a zsidóság történetéig nyúlik vissza. A Bibliából kiderült, hogy az első zsidó, akinek a teremtő megígérte a Szentföldet, Ábrahám volt. Ő azt az ígéretet kapta, hogy a zsidóké lesz a Kánaán országa.

Ezen a területen tehát már nagyon régóta élnek zsidók, hol nagyobb, hol kisebb lélekszámban. De sosem távozott a mai Izrael területéről a nép. A 13. században és a 14. században például kifejezetten alacsony volt a zsidó jelenlét, mondja Megyeri Jonatán. Az idők során a tényleges Szentföld mérete is folyton változott, korábban például sokkal nagyobb volt, mint manapság.

A zsidók sok háborút vívtak a Szentföldért

Abban Megyeri Jonatán és Novák Attila is egyetértenek, hogy a zsidóknak sosem volt könnyű dolguk a Szentföld megtartásával. Erre talán az egyik legjobb példa, hogy miután elérték a területet, Józsué egy 7 éves háborút vezetett, ennyi időbe telt ugyanis, amíg kiűzte onnan az őshonos lakosságot.

„Azt gondolom, hogy talán ez a zsidó nép és a Szentföld történetének az esszenciája, hogy az ország elfoglalása, megtartása, ez bizony háborúkkal jár”

– mondja Megyeri Jonatán a beszélgetés során.

A Bibliából is kiderült, hogy a Szentföldön nagyon ritkán volt béke, Megyeri Jonatán a beszélgetés során elmondta, ez mindössze háromszor fordult elő. A zsidóságnak folyton háborút kellett vívnia a területért. Rendszeresen jelentek meg hódítók, ott voltak a keresztesek, a törökök, emellett folyamatos volt a népességmozgás, számos környező területről települtek be népek.

50 perc a világról, a világért

Az 50 perc című műsor kizárólag a 168.hu felületén látható. A műsorban olyan beszélgetések láthatóak, amelyek során közélet és hatalom, konfliktusok és háborúk, közügyek és világpolitika kerül terítékre zsidó szemszögből. A műsorvezető nem más, mint Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány elnöke, aki aktuális és örökérvényű kérdéseket jár körül meghívott vendégeivel minden héten.

 

(Kiemelt képünkön Novák Attila és Megyeri Jonatán láthatóak. Forrás: 50 perc)

 

Zsótér Sándort nem készítették fel arra, hogy egyes helyzetekben hogyan viselkedjen, hogyan lehet hatékony és gyümölcsöző. Mindent egymaga tanult meg, így azt is, hogy hogyan működjön együtt a kollégáival. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, dramaturg többek között erről, valamint a művészi pályájáról beszélt a Neshama TV Réczei Tamás vezette, kizárólag a 168.hu felületén látható, Dobd be magad! című műsorban. Ne hagyja ki!