Elképesztő csalás terjed a TikTokon: aprópénzért cserébe kínálják a hamis tízezreseket

Egészen döbbenetes, ugyanakkor kétségtelenül kreatív csalás kezdett el terjedni a TikTokon. 

2024. július 23., 12:03

Szerző:

Az online csalások egyáltalán nem számítanak már hétköznapinak, a rendőrség pedig nem győzi felhívni rá a figyelmet, hogy mindenki legyen nagyon körültekintő, mert könnyen válhat szinte bárki átverés áldozatává. A jól bevált trükköket mostanra már mindenki ismeri, de folyamatos akad egy-egy új fellépő, aki új, mondhati már-már kreatív módszerekkel próbálja mág tőrbe csalni a gyanútlanokat. Ilyen lehet az az illető vagy illetők is, akik most a TikTokon, valamint a Telegramon ügyeskednek, nem is akárhogy. 

Hamis pénz ígérete 

A dolgora a Telex lett figyelmes, mint írják egy Nebula nevű profil konkrétan azt ígére, ha átutlasz nekik valaki 50 ezer forintot, akkor cserébe kipostáznak neki 500 ezer forint értékű hamis pénz. Igen, jól olvassa, a profil nyilvánosan haknizik azzal, hogy hamis pénzt lehet tőle vásárolni. A csatorna állítása szerint a pénz annyira hasonlít a valódira, hogy azt gyakorlatilag mindenhol, még a bankfiókokban is elfogadják, az automaták is beveszik. A könnyű meggazdagodás lehetőségét TikTokon promózták hirdetésben, a reklám pedig egy 4500 fős Telegram-csatornára irányít át, ahol számos poszt látható készpénzről, csomagautomatákról, továbbá az elégedett vásárlók visszajelzéseiről.

Tökéletes? 

A profilon szereplő információk szerint tökéletesen tudnak tízezrest hamisítani, a pénz pedig nem csak első ránézésre olyan, mint a hivatalos bankó, de az UV-s pénzvizsgálatokon is átmegy. Ezt Nebula saját videókkal igyekszik bizonyítani, továbbá az állítólagos ügyfelek visszajelzései alapján is tökéletes az áru. Nebulának két módon lehet fizetni, egyfelől kriptoban lehet pénzt küldeni vagy PayPalon utalni. Az oldal tanúsága szerint miután Nebula megkapja a pénzt, már megy is a tízezresekkel megpakolt csomagokat feladni egy csomagküldön keresztül. A bankók, állítása alapján rövid úton megérkeznek az ügyfelekhez, akinek az elégedett visszajelzéseiből nincs hiány az oldalon. 

Nagyon jó a minőség! Szeretnék még rendelni, lehetőleg nagyobb mennyiségben. Milyen lehetőségek vannak? 2 millió egybe? Vagy az már túl sok?

 – írja az egyik állítólagos ügyfél.

Átvettem még reggel a csomagot, bocsánat, hogy nem írtam. Itt vagy egy kép róla. Rendelni szeretnék egy egész köteget egyébként. Most fizetnék

 – fogalmaz egy másik. 

Sok itt a kérdés 

Persze a dolog nyilvánvalóan nagyon is gyanús és minden bizonnyal egy nagyon kreatív, jól megkomponált csalásról van itt szó. Mint a portál írja, ezt bizonyítani nem tudják, hiszen hamis pénzt megrendelni is kipróbálni is bűncselekmény lenne, de azért a józan észre hallgatva kizárt, hogy ebből bármi is igaz legyen. Egyfelől már csak azért is, mert pénz hamisítani nagyon nehéz. Bár sokan próbálkoznak, de a másolatok általában nagyon gyengére sikerülnek. A valódi pénz kibocsátó Magyar Nemzeti Bank (MNB) azt mondja, hogy a technológia fejlődésével készülnek már jobb minőségű hamisítványok, de azért ezek is még mindig elég jól kiszűrhetők. Szóval gyakorlatilag teljesen kizárt, hogy a Nebula olyan bankókat tudna nyomtatni, amik nem csak a pénzvizsgálókon mennek át gond nélkül, de az ATM-ek is simán beveszik őket. 

Csak egy egyszerű csaló 

Persze tegyük fel egy pillanatra, hogy Nebula tényleg rájött a pénzhamisítás titkára, de akkor joggal merül fel a kérdés: miért nem pakolja be szépen a bankba a hamis bankókat, miért cseréli be azokat sokkal kevesebb pénzre vagy kriptóra? Igen, a válasz egyszerű, mert nem más, mint egy egyszerű csaló

A rendőrség is figyelmeztet 

A hatóságok platformjaikon nem győzik eleget hangsúlyozni, hogy mindenki legyen nagyon körültekintő az online térben. Az alábbi tanácsokat mindenképpen érdemes megfogadni: 

  • Ne adja meg bankkártya vagy online banki adatait és ne küldjön másolatot okmányairól! A banknak elég a név, születési hely és idő, esetleg lakcím. A beazonosításhoz nem kell sem a bankszámlaszám, sem pedig a bankkártyaszám megadása. A bankok/banki ügyintézők sosem kérik el ezeket az információkat, mivel ennek a birtokában vannak már!
  • Soha ne adja ki ismeretleneknek, se telefonon, se emailen, se üzenetben a háromjegyű biztonsági CVC kódot, PIN kódját, illetve netbankja belépési adatait!
  • Amennyiben rosszat sejt, kérdezzen rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszél, akkor neki ezt látnia kell az adatsorban és tudnia kell rá válaszolni!
  • Ne töltsön le semmilyen programot a telefonos ügyintéző javaslatára!
  • Az e-mail üzeneteknél először bizonyosodjon meg róla, hogy valóban az e a feladó, akinek állítja magát és ezelőtt semmiképp ne kattintson rá az abban elhelyezett linkre!
  • Nem megbízható forrásból származó linkre kattintva vagy ismeretlen webhelyeken online banki tranzakciókat ne indítson!
  • Legyen a számítógépen és telefonon aktív, az üzeneteket, letöltéseket és a webhelyeket is ellenőrző program!

Amennyiben mégis bűncselekmény áldozata lett, haladéktalanul értesítse a rendőrséget vagy tegyen bejelentést a 112-es ingyenes segélyhívószámon!

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)