2018/44 Az élet soha nem bizton­ságos
Az innovációs miniszter lapunknak elismeri, hogy a Corvinuson nem lesznek állami ösztöndíjas hallgatók, és beszél Lovász László akadémiai elnök vezetői alkalmasságáról is. Ónody-Molnár Dóra interjúja.
Jövőforgatókönyvek Közép-Európára
2025 van. A belpolitikában Orbán Viktor most, a NER negyedik ciklusának végén még keményebb kézzel fogja a gyeplőt, mint korábban. Európai befolyása azonban már nincs. A Fideszt az Európai Néppárt kizárta tagjai közül, amikor az unió magországaiban a 2019-es európai parlamenti választások után megerősödött a politikai centrum, Nyugaton sikeresen folytatják az integráció elmélyítésének programját. Magyarország helyzete nehezebb, mint a régió többi államáé: az unió a támogatások döntő részének megvonásával büntette az ország illiberális kormányát. A gazdaság visszaesett, az országot Moszkva és Peking tartja lélegeztetőgépen. A 2022-es választásokkal egy időben referendumot tartottak az uniós tagságról, a szűk többség Magyarország kilépéséről döntött. Az ország Ukrajnához hasonlóan részt vesz az EU partnerségi programjában. E látomás a Central European Futures (Közép-Európa jövői) című tanulmányból való, amelyet egy reprezentatív kutatócsoport részvételével a Visegrad Insight című folyóirat és a German Marshall Fund adott ki. Barát József cikke.
Utókor, száz év után
Száz évvel ezelőtt ezen a napon ért véget az őszirózsás forradalom, hogy megalakuljon a Magyar Nemzeti Tanács három pártjának képviselőiből álló, Károlyi Mihály vezette kormány. Száz évvel ezelőtt, ugyanezen a napon, Hermina úti villájában meggyilkolták Tisza István egykori miniszterelnököt, aki a mostani kormánypártok történelemszemléletének egyik kurzusalakja lett. Nem véletlen, hogy az Országgyűlés idén májusi megalakulásakor Kövér László házelnök is őt idézte: „Biztosíthatom a tisztelt Házat, hogy egy becsületes ember egész kötelességtudatával és egész felelősségérzetével fogok föladatom megoldásához.” De ki volt Tisza István? Gerő András történész a 168 Óra fölkérésére árnyalja a most sugallt képet, s megállapítja: Tisza küldetéstudattal bíró magyar liberális nacionalista úri politikus és államférfi volt, de „politikai életműve komoly belső ellentmondásokkal terhelt alkotás – valószínűleg a háború nélkül is összeroppant volna”. A kép úgy teljes, ha Csunderlik Péter történésszel megidézzük Károlyi Mihály tragikus alakját is, aki e kurzus kiátkozottja, s személye talán még nagyobb indulatokat vált ki, mint Kun Béláé, hiszen ma is sokan őt tartják felelősnek egy olyan békediktátumért, amely lezárta a háborút, amit ő mindig ellenzett. Ugyanakkor a történész úgy látja, az Orbán-rendszer ellenzéke, ha ismerné, akár támaszkodhatna is az 1910-es évek ellenzékének tapasztalataira. Összeállításunk.
Semmi nem hullott az ölembe
Egy tízperces saját videóban nagyon sok munka van, olykor nagyobb erőfeszítést igényelhet az elkészítése, mint levezetni egy élő adást – mondja a 168 Órának Istenes Bence, aki a közelmúltban komoly szakmai teljesítménnyel rukkolt elő: műsorvezetőként sikerrel abszolválta a németországi X Faktor idei szériáját. A most 31 éves, influenszerként is ismert tévés elmondja, miért ő az egyik kezdeményezője az úgynevezett nonfluenszerprojektnek, de beszél arról is, miért lapátolt kamaszkorában iszapot, hogyan stoppolta le Bódi Gusztiékat, milyen játékot vett legutóbb a fiának, és melyik a kedvenc focicsapata. Cseri Péter tegeződős interjúja.
A halál oka ismeretlen
Hajdú Eszter több, nemzetközileg elismert dokumentumfilm rendezője, az ő alkotása például az Ítélet Magyarországon. Ebben a romák ellen elkövetett sorozatgyilkosságok perét követte végig kamerájával. Most a hazai rocktörténelem legendás gitárosáról, zeneszerzőjéről, a Locomotiv GT egyik alapító tagjáról forgat filmet. Barta Tamás 1974-ben az LGT-vel Amerikában turnézott, és nem jött vissza. Nyolc évvel később Los Angeles-i házában holtan találtak rá, mellkasában két pisztolygolyóval. Mindössze harminchárom éves volt. A gitáros rejtélyes életéről és haláláról keveset tudtunk. A Siess haza, vár a mama című film eddig ismeretlen dokumentumok alapján sok kérdésre ígér választ. Hajdú Esztert családi szálak fűzték Barta Tamáshoz. Sándor Zsuzsanna írása.