Tízezer embert károsított meg egy bűnszövetkezet

Tízezer embert károsított meg és többmilliárdos kárt okozott egy bűnszervezet, amelynek tagjaira kedden csaptak le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a rendőrség munkatársai – közölte a két szervezet szerdai sajtótájékoztatóján.

2013. szeptember 4., 12:56

Az országos rajtaütésben 14 megyében, 320 helyszínen vettek részt nagyjából ezren. Elfogták a bűnszervezet irányítóit és tagjait, akiket egyebek mellett költségvetési csalással, pénzmosással, közokirat-hamisítással, sikkasztással, csődbűncselekménnyel és számvitel rendjének megsértésével gyanúsítanak.

Őrizetbe vettek 23 gyanúsítottat, és kezdeményezték előzetes letartóztatásukat. Balázs Zsolt, a NAV Észak-magyarországi Regionális Bűnügyi Igazgatóságának vezetője szerint több további gyanúsított kihallgatása várható.

Nagy Zsolt, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság vezetőjének bűnügyi helyettese az ügy előzményeiről elmondta: 2010-ben indult ügyészségi kezdeményezés alapján a nyomozás, akkor ugyanis feltűnt, hogy egy Heves megyei településen azonos helyszínre több céget jelentettek be, amelyek tényleges gazdasági tevékenységet nem folytattak. A nyomozás egyre több megyét érintett, ezért a megyei rendőr-főkapitányság átvette az ügy nyomozását, majd 2012 januárjában a NAV-val közös nyomozócsoportot hoztak létre.

Balázs Zsolt pénzügyőr őrnagy ismertette, hogy a csoport alapvetően kétféle tevékenységet végzett. Eleinte egy cégtemetőt működtettek, sorra buktattak be egyébként tényleges tevékenységet végző cégeket. Helyükre nyomban új társaságok léptek, amelyek szintén rövid időn belül eltűntek. A bűnszervezet a feketegazdaság jelentős szereplője volt, mintegy félezer cég ment át az irányítók kezén. Az ügyvezetők a folyamat végén gyakran külföldi „strómanok” voltak, jellemzően ukrán, román és szerb állampolgárok.

A csoport másik tevékenysége illegális munkaerő-kölcsönzés volt. Ebben az esetben a pénzmozgásban rejlik a bűncselekmény lényege – mondta az őrnagy. Olyan tevékenységeket kerestek a csoport tagjai, amelyek sok munkaerőt igényelnek, így például őrző-védő, takarító-, fuvarozócégeket. A munkavállalókat kiszervezték a munkaerő-kölcsönző cégekbe, de a járulékokat nem fizették a dolgozók után. Ezzel az államnak és az érintett munkavállalóknak is kárt okoztak. A kár több milliárd forintra tehető, 51 cégnél 443 millió forint az adóhiány. Kifejezetten erre a célra létesített könyvelőirodák is segítették a rendszer működtetését.

Balázs Zsolt – aki a keddi rajtaütést a magyar kriminalisztika egyik legnagyobb akciójának nevezte – elmondta még, hogy mintegy 100 millió forintnyi készpénzt, például eurót és dollárt foglaltak le, továbbá ingó és ingatlan vagyontárgyakat: 16 ingatlant, 80 személyautót, valamint „befagyasztottak” mintegy 200 bankszámlát. A házkutatásokon a bűnszervezet egyik vélt irányítójának otthonában valóságos fegyverraktárt találtak a nyomozók.

A keddi akcióban a rendőrség és a NAV mellett részt vett a Merkúr Bevetési Egység és a Terrorelhárítási Központ is.