Titokban érkezett a thrák királyok kincse

Mire jó a testvérvárosi kapcsolat: az elmúlt évek egyik legrangosabb kiállítását mutatják be Nagykanizsán. Az aranykincsek egy több mint kétezer éve letűnt világról mesélnek – írja a műemlékem.hu.

2010. március 18., 15:15

Szigorú biztonsági előírások mellett, a legnagyobb titokban szállították Bulgáriából Nagykanizsára azt a leletegyüttest, amely eddig még nem lépte át a balkáni ország határát. Az óvatosság nem véletlen: az aranytárgyak biztosítási értéke hétszáz millió forint (amelyre a magyar állam vállalt garanciát), kultúrtörténeti értékük pedig felbecsülhetetlen.

“Tulajdonképpen a véletlennek, a testvérvárosi kapcsolatnak köszönhetjük, hogy bemutathatjuk a thrák királyok völgyének, Kazanlak sírkamráinak a páratlan leleteit” – mondta el a műemlékem.hu-nak a rendkívüli tárlatnak otthont adó nagykanizsai Kanizsai Kulturális Központ Magyar Plakát Házának igazgatója. Kőfalvi Csilla muzeológus hozzátette: egy másik leletegyüttes a helyszínről már nagy sikerrel körbeutazta a világot tíz évvel ezelőtt, a mostani leletekre legnagyobb részére viszont azóta bukkantak a nekropoliszban, így ezeket a kincseket Bulgárián kívül elsőként Nagykanizsán láthatják az érdeklődők, hiszen azok eredeti helyükön, a kazanlaki Iszkra Történeti Múzeumban láthatók.

Az ókorban virágzó, arany és ezüstművészetéről híres Thrákia vesztét az okozta, hogy nagy birodalmak érdekszférájában feküdt. A csaknem az egész Balkán-félszigetre kiterjedő királyság nem tudott olyan egységet teremteni, amely ellenállhatott volna a hódítóknak. A görögök gyarmatokat alapítottak a thrák tengerparton, az Adria-mellékről az illírek és makedónok benyomulása miatt kellett visszahúzódniuk. Előbb a perzsák igázták le a thrák törzseket, majd II. Philipposz (Nagy Sándor apja) a területeket a makedón birodalomba olvasztotta. Innen egyenest a rómaikak kezére került, akik itt alapították meg a thracia provinciát.

A kazanlaki “thrák királyok völgyét” 1944-ben, egy óvóhely építése közben fedezték fel: ekkor bukkantak arra a Kr. e. 4. századból való fejedelmi sírkamrára, amely egy nagyobb temetkezési hely része volt. A thrákok halmok, tumuluszok alá temetkeztek: a hellenisztikus stílusban kifestett sírkamra 1979-ben a Világörökség része lett. Azóta több feltárás is folyt a területen, ahol halomsírok sorára bukkantak: a nagykanizsai kiállításon most azt a mintegy 500 tárgyat nézhetik meg a látogatók, amelyet III. Seuthus szarkofágkamrája rejtett.
A thrák királyok kincsét bemutató kiállítást 19-én, pénteken nyitják meg Nagykanizsán és április 30-ig várják a látogatókat.

Képgaléria a kincskről a műemlékem.hu magazinjában

http://www.muemlekem.hu/magazin