Tavasz Bécs múzeumaiban

Ez most nem is a Fotó Hónapja, mégis, Bécs több szenzációs kiállítást kínál ebben a műfajban. Örömünkre van közöttük magyar vonatkozású is: a pécsi Szász János remek fotóit az UngArt mutatja be. A KunstHaus nem egyetlen művészre összpontosít, tematikus kiállítással kápráztat el. És persze a bécsi múzeumok, híven a megszokotthoz, nagyszerű képzőművészeti élményekkel várják most is a látogatókat.

2010. március 24., 16:07

A Collegium Hungaricum, amelynek nagy kiállítóterme április 30-ig a Szász János-bemutató helyszíne, nem csak a fotó műfajának hódol ezzel a rendezvénnyel. Január óta hivatalban lévő igazgatója, dr. Méhes Márton, akit ezernyi szál köt Pécshez, ígéretéhez híven így is elősegíti Európa idei kulturális fővárosának bécsi bemutatását. Negyven képet válogattak Szász ötvenes, hatvanas, hetvenes években készült fekete-fehér fotóiból, olyanokat, amelyek eddig inkább csak szakértői körökben voltak ismertek.


Az egyébként jogász végzettségű alkotó életművét máig nem dolgozták fel, kései felfedezése a Határtalan pillanat című kiállítással tulajdonképpen csak 2008-ban kezdődött. Az értők szerint a világhírű magyar fotóművészet legjobbjaihoz tartozik, s remélhetőleg ez a bécsi kiállítás – amelyet Kincses Károly fotómuzeológus (Mai Manó Ház) mellett a művészeti könyvek nagyszerű kiadója, Dr. Christian Brandstätter nyit meg – meghozza a nemzetközi ismertséget is.

Minden bizonnyal ott lesz a látogatók között az elmúlt években a fotózást kiállítási gyakorlatában súlypontként választó KunstHaus igazgatója – az egyébként szintén magyar származású Franz Patay. Az általa vezetett Hundertwasser múzeumként is ismert intézmény Bécs 3. kerületében most botrányt okozó, avagy szerzői jogi vita miatt hírbe került fényképeket állít ki. Nem csak a két nyelven, angolul és németül részletesen leírt történetek érdekesek – azok is, persze – de a falakon ott lóg néhány igazi nagy név ritkábban látható alkotása is.


Mindenkor időszerű a dilemma, és nem csak a fotózás, hanem a filmezés területén is. Hogy tudniillik meddig mehet el a művész (avagy a krónikás), mikor lépi át a magánszféra határát, mennyiben sérti a személyiségi jogokat, ha a kiválasztott alany szenvedését nyilvánosság elé tárja. És legalább ilyen izgalmasak a jogi kérdések, kié a szerzőség dicsősége, el lehet-e következmények nélkül tulajdonítani. Aki viszont kedveli a szép fotókat, az mindettől akár el is tekinthet, hiszen talál bőven kedvére valót a kiállított képek között. Érdemes azonban időt szánni erre a látogatásra: nemcsak, mert sok a kép, hanem mert mindenképpen ajánlatos elolvasni a történeteket is. Az Ellentmondások, igazságszolgáltatás, etika és fotográfia című

kiállításjúnius 20-ig tart nyitva.

A Bank Austria - Creditanstalt belvárosi kiállítótermét, a

Kunstforumota látogatók jó ideig kénytelenek voltak nélkülözni, s a nevet szerzett kis múzeum jövője is bizonytalan, hiszen az új tulajdonos, az olasz Unicredit valószínűleg eladja az épületet. Ezen azonban még nem érdemes keseregni, hiszen most éppen Szem-száj ingere címmel csendélet-kiállítás látható, ahogyan a cím jelzi, főként az ennivalók tárgyköréből. A kiállítás nagy erénye, hogy a 90 festményt eltérő korszakokból és stílusirányzatokból válogatták össze. Nemcsak a festészet szempontjainak változásáról, az étkezési kultúráról is széles áttekintést kap a látogató.

Rudolf Leopold 85. születésnapja alkalmából ritka ajándékot nyújt a képzőművészet kedvelőinek: félhomályos hűvös raktáraiból olyan akvarelleket tesz ki a fénynek és nyújt ezáltal lehetőséget a megtekintésre, amelyeket bizony nemigen látott még „idegen”. Az osztrák akvarellművészet remekei közül kedvence, Egon Schiele és Jakob von Alt kap külön termet, de a többi, immár kronologikus sorrendben kiállított alkotás is rejt meglepetéseket.

Az idős gyűjtő egyébként mást is tartogat: ugyancsak születésnapja alkalmából akvarellversenyt hirdet osztrák, avagy Ausztriában élő más nemzetiségű művészeknek. Elsősorban fiatalokat várnak az ítészek, olyan művekkel, amelyeket még soha sehol nem állítottak ki. Komoly zsűri válogat majd, s a legjobbnak ítélt ötvenet a múzeum előcsarnokában kiállítják. Maga az akvarell-kiállítás május 24- ig van nyitva.

A Szépművészeti Múzeumban (KHM) – ahogyan arról honlapunk is beszámolt,– április 25-ig látható a

kiállítás Vermeerremekművéről, annak körülményeiről, részleteiről.

A KHM nagy öröme ezekben a napokban a Lobkowitz palotában elhelyezett részintézménye, a

Színházmúzeumfelújítás utáni újra megnyitása. Nem is akármilyen kiállítással. Gustav Mahlerről tudhat meg többet a zenekedvelő, a karmester, zeneszerző, operaigazgató születésének 150., halálának (2011-es) 100. évfordulója alkalmából. A téma a Béccsel, elsősorban az Operával nem felhőtlen kapcsolatban álló mester zenei elkötelezettsége, persze sok zenehallgatási lehetőséggel. A kiállítás kurátorát dicséri, hogy nem engedett a bulvár csábításának, pedig Mahler ellentmondásos személyisége, no meg a felesége, Alma körül kialakult legendárium bőségesen adott volna erre lehetőséget. (Nyitva: 2010. 10. 3.-ig)

A Belvedere Savoyai Jenő életét, katonai tevékenységét mutatja be, az Albertina Jakob és Rudolf von Alt császári megrendelésre készült műveit. Utóbbi kiállítás inkább kiegészíti, mint üti Leopold Rejtett kincsek című akvarell seregszemléjét. Csak győzze a Bécsbe látogató idővel és energiával a látnivalókat.

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon