Öndivatbemutató
A tavaly létrehozott Robert Capa Kortárs Fotográfiai központ múlt év végén hirdette meg „Kortárs vetített képek” című pályázatát. Az 1, 6 millió forint összdíjazású pályázatra 1100 mű érkezett, alkotóik között neves kortárs alkotóművészekkel. A fődíjat azonban a Budai Rajziskola másodéves fotószakos hallgatói nyerték. Öndivatbemutató című munkájuk valójában jelenünk egyik társadalmi abszurdjára is rámutat. SZTANKAY ÁDÁM írása.
A rajziskola hallgatói pályázati projektjükhöz Hajas Tibor 1976-os, azonos című, Öndivatbemutató című filmjét választották. A diákok megfogalmazása szerint: ironikus parafrázisukkal az emberi kiszolgáltatottság változataira szerettek volna reflektálni. Tavaly tavasszal nézték meg az Ernst Múzeumban Hajas eredeti alkotását, majd útban a rajziskola felé feltűnt: a film helyszínként szolgáló Moszkva (Széll Kálmán) téren szinte semmi sem változott az elmúlt évtizedekben. Még az arra járó emberek attitűdje sem.
Mindennek kapcsán a Budai Rajziskola növendékei emócióikat „forgatókönyvben fogalmazva” úgy értékeltek: a jelenkori generációk hasonlóan kiszolgáltatott helyzetben vannak, mit elődeik az eredeti film készítése idején, 1976-ban.
A individuum titkait fürkésző szervezetek – melyek rendszerint az emberi esendőségre építenek – azóta persze modernizálták eszköztárukat. Az újraforgatás során a fotószak hallgatói az eredetihez hasonló képi elemeket használtak, ám a látványt kísérő szöveg pontosan jelzi ezt a változást. Konkrétabban: a különböző közösségi oldalak, bankok, szabad wifi-t biztosító felületek felhasználói nyilatkozataiból megidézett mondatok.
A díjnyertes film egyebek között ara is felhívja a figyelmet: ma már olyan apróságnak tűnő dologgal is képesek vagyunk teljesen kiszolgáltatni a személyiségünket, mint például egy regisztráció, vagy fényképfeltöltés.
Vagyis paradox módon az egyén ma már – a látszólagos múlthoz való hasonlatosság mellett – könnyben járul hozzá magánvilágának nem kívánt feltérképezéséhez, mint tette azt a korábbi korszakokban. A diákok azt sem titkolták, hogy alkotásuk szereplői – akiket ismeretlenül szólítottak meg a Szél Kálmán téren – „összességében meglepően nyitottak és vállalkozó kedvűek voltak.”
A fődíjas film alkotói:
Asztalos Tamás (számítógépes utómunka, hangtechnika, tanár)
Cserepes Tünde (narrátor)
Kratochwill Ferenc
Lisztes Edina (fotográfia szaktanár)
Matos Gergő
Ryan Spencer
Szekeres Szilvia
Tajti Krisztián
A Budai Rajziskola díjnyertes filmje:
Hajas Tibor 1976-os eredeti változata: