Ó, ezek az oroszok!

Kell ahhoz bizonyos – mi is, alázat, önismeret vagy ravaszság, vagy mindhárom együtt? –, szóval kell ahhoz egy nagy levegő, hogy az ember ezüstkornak nevezze el a saját korát. Hogy eleve a második helyre pozicionáltasson. De – másfelől – hogy biztos legyen benne, ez a második hely minden körülmények között megvan.

2014. szeptember 17., 16:24

A művészettörténet mindenesetre ismer néhány példát (a sporttörténet, azt hiszem, nem ismer: aranycsapatról már hallottunk, de ezüstcsapatról soha), így nevezte magát a Nyugat négy és feledik nemzedéke – nekik volt Ezüstkor címen folyóiratuk –, és így tartották számon az orosz szecesszió nemzedékét, a tizenkilencedik század végének orosz művészetét. (Az aranykor, a viszonyítási alap természetesen a tolsztoji időket jelenti, a nagyrealizmus világát.)

Ennek a művészeti iránynak, ennek a bő két nemzedéknek a bécsi felbukkanását mutatja be az Alsó-Belvedere szeptember végéig tartó kiállítása. A tárlat tehát a bécsi szecesszió hatását mutatja be a korszak legjelentősebb orosz művészeire – éljenek akár Moszkvában, Péterváron, Párizsban vagy éppen Bécsben.

Miként a kiállított művekből és a kísérő szövegből kiderül, a múlt századforduló táján rendkívül élénkek voltak ezek a kapcsolatok, rendeztek csoportos és egyéni kiállításokat az orosz művészek részvételével, és a nagy bécsi szecessziós tárlatokon is rendre megjelentek az oroszok. A kiállítás ráadásul kitágítja a műfaji kereteket, és gazdag kínálatot mutat be a Szergej Gyagilev-féle orosz balett körül dolgozó festők, díszlet- és jelmeztervezők munkáiból is: azokban az években ez a társulat nemcsak a balettet forradalmasította például Bécsben, hanem a színházi tervezést is.

Külön érdekessége a kiállításnak, hogy nem ér véget a háború kitörésével. Külön termeket, külön fejezetet szentel a húszas évek elejének, az úgynevezett forradalmi művészetnek – tulajdonképpen a polgárháború bolsevik plakátjairól van szó, az alkotók között olyan nevek, mint Majakovszkij –, bemutatva, mennyire, de mennyire véget ért az orosz művészet ezüstkora néhány évvel korábban.

Utána már a vaskor következett.

Jolsvai András

18:44

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.