Nagy hét

Sűrű napjai vannak mostanában Ruttka Andreának: még be sem zárta egyik kiállítását, máris nyílik a második – a harmadik meg, csak a szimmetria megbontása kedvéért, mindeközben töretlenül nyitva tart.

2014. május 25., 11:40

Azért ezt kevesen mondhatják el magukról, hogy tárlatig saját sarkukra tapodnak. A kiváló textilművésznek most kijutott a jóból: ha valaki ezt egy kerek születésnappal hozza összefüggésbe (mondjunk negyvenet, és nem ismerjük egymást – csak őt, aki igazán bátran vállalhatná ezt a kort is), nem téved nagyot. (A magunk részéről ehelyütt adunk hangot szívből jövő jókívánságainknak.)


Azt mondják, a Fugában egymásnak adták a kilincset a finisszázsra érkezők – a végén annyian voltak, hogy szélesre kellett tárni a kapukat valóságos és átvitt értelemben is. Az Erlin Galériában (ahol az újabb tárlat nyílt, s ahol magunk is szemtanúi lehettünk az eseményeknek) az intimus térben csak a legelszántabb Ruttka-rajongók részesülhettek Sinkó István festőművész nyelvészeti és filozófiai magasságokba emelt megnyitó szavaiban, Török Ádám és Okazaki Maszato zenei bevezetőjében. (Előbbi fuvolán, utóbbi fűrészen kápráztatott bennünket.) S közben elmerültünk a legújabb Ruttka-művekben, sőt tűvekben, hiszen ez a kiállítás is, mint az utóbbi időben nem egy, a textil mellett a gombos- és biztosítótűket emelte ábrázolása tárgyává és alanyává.

E sorok írója, kinek megannyi hasonló képet volt már módja látni és dicsérni (ezt teszi most is, ha nem vették volna észre), külön kiemelve az ötlet zsenialitását, a variációk végtelenségét, a címadás kreativitását (mindezeket most sem mulaszthatjuk el, s mint látják, nem is mulasztjuk), a keleti zene hallatán döbbent rá, milyen erős a kapcsolat a Ruttka-művek és a távol-keleti világfelfogás között.

A jelenlegi tárlat a Személyes ügy címet viseli, mely egy próbababát „felöltöztető” műről van kölcsönözve, de nálunk (tőlünk?) ezúttal a „Na most akkor mondjátok meg, nagyokosok, mi legyen?” cím vitte el a pálmát: a mű egy saját farkába harapó tűkígyót ábrázol, fehér alapon, s mely akár az élet édes értelmetlenségét is jelenthetné.

Jolsvai András

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.