A nassolás a diéta legnagyobb ellensége: így lehet legyőzni a kísértést

Egy diéta során talán ezzel a legnehezebb megküzdeni.

2025. április 29., 17:21

Szerző:

Bár egyénileg eltérő, ki mennyire édesszájú, ám egy diéta alatt nem csupán az édességek fogyasztását kell kerülni, hanem azt is, hogy azonnal bekapjunk néhány falatot, ha megkívánunk valamit – figyelmeztetett a bupa.co.uk.

Különösen a home office alatt lehet könnyű hozzászokni ahhoz, hogy bármikor adott a lehetőség az étkezésre, és egy-egy stresszes nap során sokan az étel segítségével vigasztalódnak. Csakhogy a rengeteg feldolgozott élelmiszer, valamint a snackek és édességek túlzott fogyasztása rendkívül negatívan hat a szervezetre.

Még nehezebb helyzetben van az, aki diétázik, hiszen ilyenkor a megszokottnál is nagyobb mértékben kell kerülni a felesleges kalóriák fogyasztását. A szakértők szerint sokan éppen emiatt nem képesek végigcsinálni a diétás programjukat, ám mindig érdemes megvizsgálni a háttérben húzódó okokat is.

Ezért lehet sikertelen a diéta

A nassolás sok esetben egy menekülőút: nem véletlen, hogy a szakemberek azt javasolják, mindenki vizsgálja meg, mi motiválja az étkezési szokásait. Amint ezek tudatosulnak, hatékonyabban lehet fellépni ellenük, így a fogyókúra is sikeresebbé válhat. Azt is elárulták, általában miért kezdenek sokan nassolásba.

A legtöbb esetben a stressz miatt alakul ki egy rossz étkezési szokás. Bár igaz, hogy a feszültség rövid távon elnyomja az étvágyat, ám az állandósult stressz hatására a szervezet folyamatosan készenlétben áll, így evéssel igyekszik elraktározni minél több energiát egy esetleges vészhelyzet esetére. Mindez növeli a cukor iránti sóvárgást is.

Az unalom, valamint az agy jutalomközpontjának stimulálása is fontos indikátor lehet: ezek is hozzájárulhatnak, ha valaki egyre gyakrabban keres rágcsálnivalót. Legalább ennyire lényeges azonban a fáradtság: sokan nem is gondolnák, de ha nem alszanak eleget, nagy valószínűséggel meg fog emelkedni a cukorfogyasztásuk, és eleve többet esznek majd a megszokottnál, hogy ezzel kompenzálják az energiahiányt.

A rossz hangulat és a magány érzése is megnehezítheti a helyzetet: a negatív lelki állapot motiválatlanná tehet, és ilyenkor sokan hajlamosak mellőzni a főzést is. Ehelyett inkább gyorsételeket, valamint olyan élelmiszereket fogyasztanak, amelyek tele vannak káros anyagokkal. Mindez ellehetetlenítheti a diétát, de akkor is számolni kell a negatív következményekkel, ha szó sem volt fogyókúráról, hiszen minden szempontból károsítja az egészséget.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)