Micsoda? Idők?
Hatodik kötetéhez érkezett a Magyar Távirati Iroda könyvsorozata, a Kor-képek. (A korábbiakról lapunkban többször is beszámoltunk.) Ezúttal az 1989 és 1994 közötti korszak képeiből válogatott a szerkesztő, Féner Tamás.
Több mint háromszáz fénykép került a kötetbe, a korábban megszokott tematikus fejezetek szerint érintve a nagypolitika, a gazdaság, a kultúra, a sport és a hétköznapok eseményeit. A szerkesztők ezúttal tényleg a reménytelennel küzdöttek, amikor a sokezres anyagból megpróbálták megkeresni az éppen ide illőket, úgy, hogy a könyv minden fontos eseményről tudósítson, de megtartsa az arányokat. Hogy milyen sikerrel, azt persze azok az olvasók fogják eldönteni, akiknek ez a korszak már történelem, olyan méghozzá, amit éppen e könyv segítségével is igyekeznek megismerni.
A kötet megjelenésével egy időben egy kiállítás is nyílt az Országgyűlési Biztosok Hivatalában (a földszinti panaszirodában, hogy egészen pontosak legyünk, de ebből ne vonjunk le semmilyen hebehurgya következtetést) a könyvben szereplő fotók mintegy harmadából: már attól más az élmény, hogy a tárlaton szereplő képek nagyítása eltér a könyvbeliektől – és akkor itt van még egy másfajta (bár jól felismerhető) csoportosítás: mindez elég ahhoz, hogy a tárlatot azok figyelmébe is jó szívvel ajánljam, akik a könyvet is fellapozták.
A kiállítást Tölgyessy Péter nyitotta meg. Tölgyessy tanár úr reá jellemző lendületes előadást tartott ámuló hallgatóinak a rendszerváltás kulisszatitkairól és arról, miért nem érzi még most, húsz esztendő múltán sem magáénak a történteket a magyar társadalom. Néhány apró titokba is beavatott bennünket, megtudtuk például, hogy a köztársaság kikiáltásának ünnepén sem ő, sem Antall József nem volt jelen, egyszerűen azért, mert nem értesítették őket a szervezők – azok, akik egészen addig ellenezték az államforma megváltozását.