Megint egy hölgy

A képzőművészet szeretetét otthonról, gyűjtő szüleitől hozza, a szükséges szakmai képzettséghez a müncheni egyetem művészettörténeti, német irodalom és klasszikus régészeti fakultásán jutott, a szakmai gyakorlatot pedig a braunschweigi és legutóbb a baden-badeni múzeumában szerezte. Az 1961-ben született Karola Kraus a legtöbb vélemény szerint jó választás a Modern Művészetek Múzeuma –Ludwig gyűjtemény élére.

2010. március 27., 08:32

Múzeumigazgatási és gyűjtési politikájáról egyelőre keveset tudni. Május 5-én a Claudia Schmied kulturális miniszterrel közös sajtóértekezleten lesz szó ilyesmiről, akkor mutatkozik be. Kinevezése utáni első nyilatkozatáéban annyit mindenesetre elárult, hogy számára fontos a nyitottsága, a művészeti sokszínűség.


Kraus nagyra értékeli mindazt, amit a MUMOK e téren nyújtott. Számára fontos, hogy az intézmény a nemzetközi kortárs képzőművészet követének tekinthető. Eközben fontosnak tartja, hogy e szerepvállalás szervesen illeszkedik Bécs hagyományos, és világszerte elismert kulturális környezetébe. Az új igazgató a MUMOK csapatával, és saját dinamikájával mindenképpen szeretné tovább öregbíteni a múzeum hírnevét otthon és a világban.


Kraus előző munkahelye, a baden-badeni Kunsthalle jól szervezett múzeum hírében áll, ennek is köszönhető, hogy az osztrák múzeumi szakemberek elégedettek kinevezésével. Edelbert Köb, akinek idén szeptemberben lejáró szerződését a kulturális miniszter nem hosszabbította meg, zökkenőmentes átadást ígér.

A nyolc bécsi állami múzeum élén ezzel a kinevezéssel többségbe kerültek a hölgyek. Karola Kraus az ötödik - a Technikai-, a Szépművészeti Múzeum, az Osztrák Nemzeti Könyvtár és a Belvedere igazgatónője már régebben vezeti intézményét. Az Iparművészeti Múzeum (MAK), az Albertina és a Természettudományos Múzeum egyelőre férfibástya – utóbbi vezetését június 1-én Bernd Lötschtől szintén új igazgató, Christian Köberl veszi át.

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon