Lagerfeld bemutatja Lagerfeldet

Divat- és jelmeztervező, könyvművész, fényképész – és nagyon szereti megmutatni magát. Karl Lagerfeldnek most kiállítást szentel az esseni Folkwang Múzeum: Párhuzamos ellentétek az egyedülálló bemutató címe.

2014. március 11., 16:48

A művész tehetős hamburgi családban született 1933-ban – bár ő rendre jó pár évvel fiatalabbnak adja ki magát: 2008-ban hetvenedik születésnapját ünnepelte... Ami fontosabb: több mint fél százada a világdivat egyik legfontosabb alakítója – 1965-től a FENDI, 1981-től a Chanel művészeti igazgatójaként. Lagerfeld párhuzamosan több divatház számára is dolgozott, majd saját neve alatt vitt nagy feltűnést keltő kollekciókat a piacra. A sokoldalúan tehetséges, művelt alkotó a hetvenes évek óta tervez ékszereket, bútorokat, hangszereket, könyveket és játékokat is, együttműködve zenészekkel, rendezőkkel, építészekkel.

„A művész anyaga maga az élet... A test, a ruházat, a bútor, a lakóház, az utca jelentik a művészet legközelebbi tárgyát” – írta Karl Ernst Osthaus, a Folkwang Múzeum alapítója. Ennek jegyében vállalkozott most a múzeum Karl Lagerfeld, a sokoldalú művész, a narcisztikus perfekcionista bemutatására, aki – mint a katalógusban olvassuk – „a világ legismertebb és legelismertebb német tervezője.”

Tervezett Steinway zongorát – és széfet is

S van mit mutatni: a páratlan tárlat 14 teremben, 1.400 négyzetméteren tárja a látogató elé e sajátos ember képtelenül sokrétű munkásságát a divattól a karikatúrákig, a szép könyvektől a filmekig és a reklámig. Bevallása szerint házi könyvtárában mintegy 300.000 kötetet tart – legalábbis egyik otthonában, mert van több is: Párizs mellett, ahol él, New Yorkban, Monte Carlóban és Rómában. A mester, mióta élettársa, Jacques de Bascher, a nyolcvanas években elhunyt, egyedül él – a megszokott luxusban. A művészettörténet nagyjai mellett a világirodalom is ihleti – például Oscar Wilde. 2005-ben a Dorian Gray arcképe alapján készült fotósorozat a gazdag fiatalemberről, aki a kicsapongásoknak adja magát, s végül gyilkossá válik (lásd képgalériánkat).

Láthatók a kiállításon az új Chanel-kollekció darabjai, a tervező eredeti rajzai, videók a párizsi divatbemutatókról. S vannak megrendelésre készült tervek: bútorra, autóra, pezsgőre... Látható a Lagerfeld tervezte Steinway zongora és 12 tonnás ékszerszéf, amely a Narcissus nevet kapta.

Művészet-e mindez?

Iparművészet – netán kommerciális munka? „E kérdés Lagerfeldet nem érdekli – neki az a fontos, hogy átlépje a határokat” – mondja Tobia Bezzola, a múzeum igazgatója. Amihez még a művész mondatát tehetjük hozzá: „Szerencsés vagyok, hogy azzal foglalkozhatok az életben, ami leginkább érdekel: a fényképezéssel, a divattal és a könyvekkel.”

Az esseni kiállítás május 11-ig tekinthető meg.

Magdalene Wiebe

























További írásokat olvashat Németországról a www.ger – mania.hu honlapon