Jutott még egy jobbos L. Simon utolsó napjára

Magyar-német szakos tanár veheti át a Budaörsi Játékszín éléről távozó Salamon-Suba László rendező helyét. Miközben a győztest leszámítva az újra pályázó Salamon-Suba mellett hivatásos színháziak – például Szalay Kriszta színésznő, Dávid Zsuzsa rendező, Felhőfi Kiss László – indultak a posztért. Ám Frigyesi Andrást a tizenöt aspiráns közül egyedüliként támogatta az önkormányzat fideszes frakciója. Nem jelentett problémát, hogy kiszemeltjük nem rendelkezik a kiírásban feltételként szabott szakirányú végzettséggel. A hiányt kiigazító miniszteri felmentést a leköszönő kulturális államtitkár, L. Simon László intézte távozása napján. Az új direktor a Budaörsi Játékszínnel kapcsolatos terveiről szólva azt nyilatkozta: „A színháznak derűt, hitet, az élet értelmét kell közvetítenie.” A kinevezés körülményeiről a város polgármesterét, Wittinghoff Tamást kérdeztük.

2013. március 18., 18:05

- Az ön számára mikor derült ki, hogy Frigyesi András a fix befutó?

– Már a pályázat kiírásakor azt javasoltam a Fidesz-frakciónak: a szakmai bizottság ajánlása alapján a képviselő-testület mindkét meghatározó frakciója válaszon négy-öt jelöltet, így talán lesz átfedés a két „halmaz” között. Ám a fideszesek azt mondták: az ő jelöltjük Frigyesi András, akkor lesz közöttünk konszenzus, ha mi is őt támogatjuk.

- Mit lehet tudni az új direktor színházi múltjáról, városi kötődéseiről?

– Vannak színházi tapasztalatai. A kilencvenes években a szekszárdi Deutsche Bühne Ungarnt igazgatta, és dolgozott német színházakban is. A várossal is van némi kapcsolata: Budaörsön ő rendezte a tavalyi Budaörsi passiót, amely során német és magyar nyelven adták elő a Jézus szenvedéstörténetét megidéző történetet. Az eseményt a német kisebbségi önkormányzat szervezi az önkormányzat támogatásával. Frigyesi András egyébként nem végzett rossz munkát. Ráadásul a személyisége is megnyerő. Más kérdés, hogy milyen módon került pozícióba. Nem voltunk korrektek a többi aspiránssal szemben – akik közül többen is kiváló pályázatot adtak be –, amikor úgy tettünk: ők is eséllyel indulnak a posztért. A második helyre sorolt Szalay Kriszta számomra meggyőzőbbnek tűnt. A magam részéről végig bíztam benne, hogy a testületi döntés előtt a jobboldali képviselőkben is felülkerekedik a szakmaiság. De a végső voksoláson az egy szem jobbikos képviselővel többségbe kerülő fideszesek Frigyesi Andrásra szavaztak.

- A pályázat a szakmai végzettséget is előírta. A fideszeseket nem zavarta, hogy Frigyesinek nincs ilyen?

– Csúnya mellékszál, amely világosan jelzi: az egész előre le volt zsírozva. Technikailag az történt: a pályázattal kapcsolatos testületi határozathozatal napján a fideszes alpolgármester – hatáskörén túllépve – az éppen akkor leköszönő L. Simon László kulturális államtitkárnál közbenjárva szerezte meg a miniszteri felmentést a szakirányú végzettség alól. Egyelőre az sem világos: az illetékes miniszter tud-e arról, hogy a nevében kiadták az iratot.

- Változtat a történteken, ha kiderül: Balog Zoltán nem tudott a dologról?

– Írtam egy levelet, amelyben tájékoztattam a történtekről. Egyelőre várom a válaszát. A szaktárca érdekes társaság: L. Simon Lászlónak állítólag azért kellett távoznia, mert önállóan döntött, amikor a Magyar Művészeti Akadémia tagját kitessékelte egy kuratóriumból. Most viszont az a valószínűbb, hogy próbálják megmagyarázni, miért volt helyes L. Simon döntése. De persze én nem tudok az ő fejükkel gondolkodni.

- Frigyesi László lényegében a Magyar Teátrumi Társaság szlogenjeit ismételgeti. Következésképpen a „remény színháza” bonthat zászlót Budaörsön. Önnek van elképzelése, hogy az mit jelent?

– Nincs, aggaszt is kicsit a dolog. Ugyanakkor Frigyesi állítólag Spirót, Görgeyt is rendezett külföldön. Engem többfelől is biztattak a győzelmét követően: nem lesz olyan rossz a helyzet. Annyi biztos: együtt kell dolgoznom vele.