8 izgalmas film, ami igaz történet alapján készült

A hollywoodi filmrendezők az elmúlt évtizedekben már számtalan alkalommal dolgoztak fel igaz történeteket. Most jöjjenek a legjobb filmek, amelyek valós történeten alapszanak!

2024. október 11., 18:31

Szerző:

Az utóbbi időben rengeteg olyan film és sorozat jelent meg, amelyet megtörtént események ihlettek. A rendezők szívesen merítenek ihletet megtörtént bűnesetekből, elhíresült rablásokból, vagy éppen viszik vászonra olyan híres emberek életét, akiket széles körben ismernek.

12 év rabszolgaság

Solomon Northrup 1853-ban megjelent önéletrajzán alapul a film, amit Steve McQueen rendezett. Solomon szabad ember volt 1841-ben, amikor New York államból a rabszolgatartó Washingtonba csalták és elrabolták. Solomon azért hívták Washingtonba, hogy a hegedűjén játsszon, de egy reggel leláncolva ébredt. A következő években déli rabszolgatartóknál dolgozott, akik brutálisan bántak vele. Végül csak 12 év múlva sikerült szabadulni egy kanadai üzletember segítségével. Szabadulása után írta meg a könyvét, David Wilson újságíró segítségével.

Az Argo-akció

Ben Affleck 2012-ben megjelent filmje egy valós történeten alapszik, ami az iráni túszdráma idején zajlott. 1979. november 4-én az iszlamisták túszul ejtik az Egyesült Államok teheráni nagykövetségén dolgozókat. Hat amerikainak azonban sikerült elrejtőznie, ők a kanadai nagykövetségen bújnak el. Mivel a hat szökött helyzetét titokban tartják, az Egyesült Államok külügyminisztériuma elkezdi vizsgálni a lehetőségeket, hogyan lehetne őket kimenekíteni. Több lehetőséget is megvizsgálnak, végül Tony Mendez egy valószínűtlen tervvel áll el. Azt tervezi, hogy kanadai filmeseknek adják ki magukat, ám a dolog igazán kockázatos.

A királynő

Helen Mirren Oscar-díjat nyert a 2006-os filmmel, ő alakította II. Erzsébet királynőt. 1997-ben játszódik a történet, pont abban az évben, amikor Tony Blair lett az Egyesült Királyság miniszterelnöke. 18 év után ez az első alkalom, amikor ismét munkáspárti miniszterelnöke van az országnak. A választási eredmények még az uralkodót is meglepték. Ám 1997-ben egy másik esemény is történt, pár hónappal az említett választás után autóbalesetben meghalt Diana hercegné. A tragédia megrázta az országot és hatalmas nyomást gyakorolt Erzsébet királynőre, aki egyszerre volt uralkodó és nagymama, és megpróbált mindkét szerepben megfelelni.

Fogadom

A romantikus dráma igaz történeten alapszik, a filmet Kim and Krickitt Carpenter könyve alapján forgatták, ami Fogadom címmel jelent meg. A pár tíz héttel azután, hogy összeházasodott, autóbalesetet szenvedett, ami kitörölte a nőnek minden emlékét, ami a kapcsolatukról és a házasságukról volt. Kim még mindig szerette a feleségét, ezért mindent elkövetett, hogy Krickitt emlékezzen rá. A film ezt a történetet dolgozza fel: Leo és Paige nagyon szerelmesek egymásba, nem is olyan régen összeházasodtak, ennél boldogabbak nem is lehetnének. Azonban autóbalesetet szenvednek, a nőt súlyos fejsérülésekkel szállítják kórházba, miután magához tér, nem ismeri fel a férjét, mivel az elmúlt évekből semmire sem emlékszik.  

Kódjátszma

Morten Tyldum 2014-ben megjelent filmje a II. világháború tragikus sorsú zsenijéről, Alan Turingről szól. A matematikus a II. világháború alatt a brit Bletchley Parkban működő kódtörő központ munkatársaként dolgozott, és többek között ő is részt vett a német Enigma nevű titkosító gépek jeleinek megfejtésében. Ezzel a becslések szerint nagyjából két évvel rövidítette le a világháborút, és nagyban hozzájárul ahhoz, hogy legyőzzék a németeket. A művelet a legnagyobb titokban zajlott, és egészen a 70-es évekig senki sem tudott arról, hogy milyen projektben vettek részt a tudósok. Alan Turling élete azonban tragikus véget ért. 1954-ben találtak rá holtan, ciánmérgezésben halt meg, máig nem tudni, hogy öngyilkos lett vagy gyilkosság történt. A filmben Benedict Cumberbatch alakítja a matematikust.

Barry Seal: A beszállító

Barry Seal Pablo Escobar egyik drogcsempésze volt, aki testközelből láthatta, hogyan működik a híres kartell. 1978-ban Baton Rouge-i pilótát, Barry Sealt beszervezi a CIA egyik ügynöke, hogy vezessen egy kamerákkal felszerelt gépet, Közép-Amerika felett. Seal elfogadja az állást, de a környezete elől gondosan eltitkolja, mivel is foglalkozik pontosan. Pár évvel később egy küldetés során találkozik a Medellíni kartell tagjaival, akik arra ösztönzik, hogy kokainnal megrakott gépekkel repüljön. A CIA szemet huny a kábítószer-csempészet előtt, de a DEA nyomába ered Sealnek, és ekkor kezdődnek a problémák.

Hölgy aranyban

A 2015-ös film cselekménye két szálon fut. Az egyiken láthatjuk Maria Altmann fiatalkorát, a II. világháború előtti időszakot, amikor még a családja viszonylag nyugalomban élhetett. Ám a II. világháború már a küszöbön volt, így nem volt felhőtlen a boldogságuk. A másik cselekményszál középpontjában már az idős Maria Altmann áll, aki hosszú utat tesz meg az Egyesült Államokból azért, hogy visszaszerezzen egy családi örökséget. Ez pedig nem más, mint Gustav Klimt Adele Bloch-Bauerről készült portréja, ami a Hölgy aranyban nevet kapta. Ebben egy tapasztalatlan, de vakmerő ügyvéd, Randy Schönberg lesz a segítője, akivel kénytelenek szembenézni az osztrák elittel.

Interjú a herceggel

A 2024-ben megjelent film is valós eseményt dolgoz fel. 2019-ben derült ki, hogy András herceg kapcsolatban állt Jeffrey Epsteinnel. Hatalmas botrányt kavart az ügy, amire a BBC is felfigyelt. Úgy döntöttek, interjút készítenek a yorki herceggel. Számos nehézségbe ütköztek a szervezés során, végül András herceg leült a kamerák elé, és elmesélte a történteket a saját szemszögéből. A felvételek az egész világot bejárták, a herceget pedig sokan bírálták később. A film elkészítésében részt vett Sam McAlister, aki éveken keresztül dolgozott a BBC-nél, részt vett az interjú elkészítésében, emellett könyvet is írt a történetekről. Ennek ellenére vannak benne kitalált részek, hiszen nem tudni pontosan, a brit királyi család milyen beszélgetéseket folytatott le a zárt ajtók mögött.

 

(Kiemelt kép: Archives du 7eme Art / Photo12 via AFP)