Erős dráma, jó előadás: 1945

2017. május 3., 11:14

Szerző:

Itt vér fog folyni. Hosszú késsel borotválkozik a falu jegyzője. Ekkor még nem remeg a keze. Túl vagyunk mindenen. A háborúnak vége. Nem jönnek vissza ezek. A házaikat hivatalosan utalták ki nekünk, a drogéria a mienk, a vendéglő is, a szatócsbolt is. Meg az ezüst evőeszköz is.

A babacipőre, a gyerekjátékra, a könyvekre meg az imádsághoz szükséges holmikra, az emlékekre nincs szükségünk. Ezeknek elég lesz egy gödör a zsidó temetőben. Mert hát ketten mégis visszajöttek.

A falu csalódott és ideges. Miért jöttek vissza? Bosszút állni? Mit akarnak? Mit vinnének? Háború után nincs felesleg! Amink van, arra magunknak is szükségünk lehet. És hát hogy mi szóltunk a csendőröknek? Ha mi nem, majd szólt volna más. Így mégis itt maradt, amit már megszoktunk: a drogéria, a vendéglő, a bútorok és az ezüsteszcájg. Itthon. A mi falunkban.

Ez különleges nap. Lakodalmas. A jegyző úr fia nősül, bár kis hiba ezzel a násszal is van. Pali, a pucer, aki a pártszolgálatosok fekete egyenruháját még nem tette le, sem az antantszíjat és a pisztolytáskát, oldalkocsis motorkerékpáron hordja a helység főjét, aki figyelteti a visszajötteket: merre mennek, mit akarhatnak? A másik pedig, a feljelentés delirizáló írója hiába megy gyónni a plébánoshoz, az nincs fogadókedvében. Nincs feloldozás. A falunak sem, de az ottaniak jobban tudják irányítani a lelkiismeretüket. (Nincs itt semmiféle furdalás, tessenek továbbmenni!)

A másnap mindig megviseli a túlélőket. Persze nem egyformán. A szelídektől is le tud szakadni az a gyenge ég. Az apokalipszis móriczi.

A negyvenes évek a harmincasok egyenes kiteljesedése volt. És az ötvenesek sem lettek volna olyanok a tragikus negyvenesek nélkül. 1945 pedig térítő fordulópont. Hungária – anno zero. Erős dráma. Jó előadás.

(Rendezte: Török Ferenc. Írta: Szántó T. Gábor. Kép: Ragályi Elemér. Zene: Szemző Tibor. Főszerepben Rudolf Péter.)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!