Friedrich Merz Németország új kancellárja
Friedrich Merz második próbálkozásra lett Németország kancellárja, miután a Bundestag első szavazásán történelmi kudarcot szenvedett – ez a világháború utáni Németországban példátlan eset.
A Reuters beszámolója szerint a német parlament május 6-án választotta meg Friedrich Merzet kancellárrá, de csak a második szavazási fordulóban sikerült megszereznie a szükséges többséget. Az első fordulóban mindössze 310 szavazatot kapott, hat vokssal elmaradva a szükséges 316-tól, ami a modern német történelemben először fordult elő. A második fordulóban végül 325 szavazattal sikerült elnyernie a kancellári posztot.
Friedrich Merz keserédes győzelme
A kudarc hátterében belső koalíciós feszültségek állnak. A CDU/CSU és az SPD koalíciója összesen 328 képviselői helyet birtokol, így az első fordulóban legalább 18 képviselő szavazhatott Merz ellen vagy tartózkodott. Elemzők szerint ez figyelmeztetés volt Merz számára, különösen a koalíciós partnerek közötti nézeteltérések és a kormányzati programmal kapcsolatos aggodalmak miatt.
A második forduló előtti órákban intenzív egyeztetések zajlottak a koalíciós partnerek között, hogy biztosítsák a szükséges támogatást. Merz végül kilenc szavazattal haladta meg a szükséges többséget, ami azt jelzi, hogy sikerült meggyőznie a bizonytalan képviselőket.
Merz kancellári programja ambiciózus gazdasági és védelmi reformokat tartalmaz. A koalíciós megállapodás szerint csökkenteni kívánják az adókat és az energiaárakat, miközben a szociális kiadásokat mérsékelnék. Emellett a minimálbért óránként 15 euróra emelnék, és az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb haderőfejlesztését hajtanák végre.
Az új kancellár előtt álló kihívások közé tartozik a gazdasági stagnálás kezelése, a szélsőjobboldali AfD erősödésének megfékezése és a nemzetközi kapcsolatok stabilizálása, különösen az Egyesült Államokkal és Ukrajnával való viszonyban.
Bizalmatlansági szavazás vezetett az új kancellár megválasztásához
Amint arról korábban a 168.hu beszámolt, a politikai döntéshozatal megtorpant Németországban, miután összeomlott a szociáldemokrata, liberális és zöld pártok koalíciója. Éppen ezért volt szükség az új választásokra, ezt viszont Németország rendszere nem tette lehetővé. Mivel a stabilitást hivatott biztosítani, ezért a regnáló kancellárnak bizalmi szavazást kellett kezdeményeznie annak érdekében, hogy előrehozott választásokat tarthassanak. Olaf Scholz december 11-én nyújtotta be a parlamentnek a szavazás megtartására vonatkozó kérelmét, a szavazást elvesztette.
Friedrich Merz bírálta Scholz kormányzását, és azt mondta, szégyent hozott Németországra. Olaf Scholz hárompárti koalíciója azután esett szét novemberben, miután a kancellár menesztette a pénzügyminiszterét, az FDP vezetőjét, Christian Lindnert. A pártok között már ezt megelőzően is állandóak voltak a gazdaságpolitikával és a költségvetéssel kapcsolatos viták.
(Kiemelt képünk: Friedrich Merz. Fotó: Xose Bouzas / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)