Van ilyen 2 forintos érméje? Egy kisebb vagyont érhet
Ha van régi 2 forintos érméje, könnyen lehet, hogy egy vagyont tart otthon!
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy vannak ritka pénzérmék, melyek olyannyira egyediek valami miatt, hogy vagyonokat érnek. Ebbe a kategóriába tartozik ez a 2 forintos érme, amiből egyes példányok gyűjtői darabnak számítanak, és akár 50 ezer forintért is elkelhetnek, olvasható a Pénzcentrum cikkében.
Ezért olyan különleges ez a 2 forintos érme
A gyűjtők körében régóta népszerű az 1946-os kétforintos érme, azonban a numizmatikai szakértők most újra figyelmeztetnek: a piacon keringő darabok többsége nem az eredeti, háború utáni veret, hanem jóval későbbi utánveret – gyakran az 1960-as, 1970-es évekből származó Artex-kibocsátás.
A laikus szem számára csillogó, makulátlan állapotú példányok értékesnek tűnhetnek, ám a valóság sokszor kiábrándító: ezek a darabok gyakran csak 7-8 ezer forintot érnek, míg egy valódi, verdefényes eredeti 1946-os kétforintos akár 50 ezer forintot is megérhet.
1946-ban, a második világháború utáni pénzreform részeként vezették be az alumíniumból készült kétforintost. Ezek a pénzek jellemzően gyorsan korrodálódtak, „alupestisesedtek”, így kevés valóban szép állapotú példány maradt fenn.
Ezért is volt gyanús sokaknak, hogy az utóbbi években tömegesen jelentek meg hibátlan, fényes darabok – melyekről hamar kiderült, hogy az Artex Külkereskedelmi Vállalat által gyártott utánveretek.
A különbség az érmék évszámain és felirataiban rejlik:
- Az eredeti darabokon a „9” és „6” számjegyek szára rövidebb.
- A „forint” felirat „n” és „t” betűi közti tér tágabb, míg az utánvereteknél szinte összeérnek.
Ezeket az apró eltéréseket csak alapos vizsgálattal lehet észrevenni, ezért a szakértők mindenkit arra buzdítanak: kérjenek tanácsot hozzáértőtől vásárlás előtt.
Ennyit érhet a ritka pénzérme
Egy eredeti, kiváló állapotú példány elérheti az 50 ezer forintos értéket is, míg a hasonló küllemű, de valójában Artex utánveret darabokért gyakran 20 ezer forintot is elkérnek – miközben ezek valós piaci értéke jóval alacsonyabb.
A numizmatikai közösség és a szakportálok szerint a gyűjtői piac egyik legnagyobb kihívása ma az utánveretek felismerése és szétválasztása. Aki nem elég körültekintő, könnyen fizethet tízszeres árat egy alacsony értékű példányért.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)