Emlékhelyek

Aki kicsit is ismeri Ráday Mihályt, tudhatja róla, hogy nincs nála nagyobb tisztelője, lelkesebb híve a negyvennyolcas szabadságharcnak. Aki kicsit jobban ismeri, azt is tudhatja, hogy minden év március idusán külön bejáratú ünnepet rendez házának közelében, ahol egy maga mentette honvédsír körül (Kovács J., és ez nem a Micimackóból van) szavalatok hangzanak el, dalok szállanak, és az összegyűltek megrendülten emlékeznek a hajdani hősökre.

2013. október 27., 09:08

És aki még ennél is jobban ismeri őt, s volt módja körültekinteni a házában, azt is tudhatja, hogy az a ház telis-tele van negyvennyolcas relikviákkal: képekkel, könyvekkel, tárgyakkal. És akkor nem beszéltünk még Ráday Mihály egyik legnagyobb televíziós vállalkozásáról: arról tudniillik, hogy másfél évtizeden keresztül járt föl és alá a földtekén, hogy felkutassa és bemutassa a nézőknek a negyvennyolcas szabadságharc emlékhelyeit. Ezek között volt mindenki által ismert helyszín éppúgy, mint addig senki által nem látott. De az kétségtelen, hogy végül hatalmas kincsekkel megrakodva tértek meg erről a különös, megrendítő Odüsszeiáról. (Tértek, mondom, mert a kalandban hű társa volt Rádaynak Katona Tamás is, történészi minőségében.)

Már annak is több mit tíz éve, hogy e barangolás véget ért: a műsorfolyamból most (végre) könyv is született, Csorba László értő szerkesztésében. Nehéz, sokszor szinte lehetetlen egy ilyen road movie-t folyamatos szöveggé formálni, de ezúttal (nyilván nem kis munka eredményeként) sikerült. Amihez nemcsak az segített hozzá, hogy Ráday is, Katona is remekül anekdotázik kamera előtt, s hogy mindketten rengeteget tudnak a korról és szereplőiről, hanem az is, hogy a könyv készítői tényleg fantasztikus képanyagból válogathattak – nem csoda, hogy a kép ezúttal a szöveggel egyenrangú szereplője ennek a könyvnek. Ez az első kötet az események és helyszínek nyomában jár, s ennek nyomában, reméljük, rövidesen jön a következő.

Nádas Sándor