Csákányi Eszter színésznő 70 éves

Június 10-én ünnepli hetvenedik születésnapját Csákányi Eszter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a magyar színház és film egyik izgalmas művésze.

2023. június 10., 06:00

Szerző:

A művésznő édesapja, Csákányi László fogalomnak számított a magyar színjátszásban, de idős korára úgy érezte, hogy pályája félresiklott, ezért óvta lányát a színészettől, a csalódásoktól. Mindhiába: Csákányi Eszter, aki először tízévesen lépett színpadra a Kamara Varieté Különleges vidám lap című műsorában, tántoríthatatlan maradt.

A sikertelen főiskolai felvételi után 1971-től két évig a Nemzeti Színház stúdiójának volt a növendéke, majd a kaposvári Csiky Gergely Színház szerződtette úgynevezett csoportos színésznek. Zsámbéki Gábor aztán ráosztotta az Ahogy tetszik című Shakespeare-darabban Juci szerepét, és ez egy csapásra megváltoztatta életét. Csaknem két évtizedet töltött a legendás kaposvári együttesben, meghatározó alakja volt a színház fénykorának. Néhány több tucat alakításából: Babakina (Csehov: Ivanov), Hermia (Shakespeare: Szentivánéji álom), Marika (Molnár Ferenc: Liliom), Sally Bowles (Kander-Ebb: Kabaré), Stella (Tennessee Williams: A vágy villamosa), Ványa (Csehov: Cseresznyéskert).

1992-től egy évtizeden át a Katona József Színház tagja volt, itt is emlékezetes alakítást nyújtott mint Mariedl (Schwab: Elnöknők), Peachumné (Brecht-Weill: Koldusopera), Pukk (Shakespeare: Szentivánéji álom), Márta asszony (Kleist: Az eltört korsó). 2002-ben megint az új, a más mellett döntött, a Schilling Árpád vezette Krétakör Színházhoz (2008-tól Krétakör) szerződött. Ebben az együttesben ismét pillére lett egy olyan társulatnak, ami újít, felráz, meghökkent, nála jóval fiatalabbak között újult meg, s vált korosztálya legizgalmasabb, legvibrálóbb színésznőjévé.

 (Fotó: Dimény András)

Parti-Nagy Lajos A hét asszonya monodrámájában formált meg nagyon különböző karaktereket, a Dolcsaja vita című produkcióban Brezsnyev lányát játszotta el sok groteszk vonással, Pintér Béla és Társulata 42. hét című, gyászról és szerelemről, hitről és hitetlenségről szóló előadásában egy szülész-nőgyógyászt alakított.

2008-ban szabadfoglalkozású színész lett. Szabadúszóként fellépett többek között a Pintér Béla Társulat, az Orlai Produkciós Iroda, a Nemzeti Színház, a Kék Produkciós Iroda, a Szegedi Szabadtéri Játékok, a Trafó, a Szputnyik Hajózási Társaság, a Sanyi és Aranka Színház, az Örkény Színház és a Madách Színház előadásaiban. 2017-től az Örkény Színház társulatának tagja. Anyaszínházán kívül más helyeken is fellépett musicalekben, zenés darabokban, a többi közt a Billy Elliot-ban vagy legutóbb az Aranyoskámban a Madách Színház színpadán. A koronavírus pandémia alatt fogalmazódott meg benne egy új önálló est gondolata, az Amikor találkoztam Barisnyikovval című darabban egy fiktív koreográfus, balettmester alakját kelti életre.

Csákányi Eszter kitűnő énekesnő is, Brecht-Weill songjainak egyik leghivatottabb magyarországi tolmácsolója, az Orfeumban Hajtűk címmel mutatott be zenés összeállítást, a József Attila Színházban Kulka Jánossal közösen hoztak létre zenés produkciót az úgynevezett "music-hall" műfajában.

 (Fotó: Dimény András)

A filmvászon 1974-ben debütált a Szikrázó lányok című filmben. Azóta szerepelt többek között a Liliomfi és a Revizor tévéváltozatában, Gothár Péter Ajándék ez a nap, Kardos Ferenc iskolakerülők, Lukáts Andor Három nővér, Elek Judit A hét nyolcadik napja, Sas Tamás Kalózok című filmjeiben. Az HBO kábeltelevízió saját gyártású, Terápia című sorozatában egy pszichológust, a főszereplő mentor-barátját alakította.

Minden műfajban, tragédiában és vígjátékban, prózaiban és zenésben remekel, játsszon a Micimackóban, vagy a Csárdáskirálynőben, ugyanolyan hiteles csábítóként mint trampli cselédként, tud szép lenni és csúnya is, tündérkirálynő és boszorkány. A fáradhatatlan színésznő különös alkat, egyszerre szubrett és primadonna, tragika és komika, lírai hős és bohóc.

Művészi teljesítményét számos kitüntetéssel ismerték el: a Jászai Mari-díjat 1982-ben kapta meg, 1996-ban érdemes művész lett, 2006-ban Kossuth-díjat vehetett át rendkívül sokoldalú művészi tevékenysége, az újító magyar színházi műhelyekben való alkotó részvétele elismerésekén. Ezeken kívül megkapta a színházi találkozó legjobb női epizód-alakítás díját (1991), Déryné-díjat (1994), Hekuba-díjat (1994), Vastaps Móvészeti Alapítvány-díját (1994), Gundel művészeti díjat (2004), a filmkritikusok díját (2006), Páger Antal-díjat (2006). 2008-tól a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. 2013-ban a Vidor fesztivál Colombina-díját kapta a 42. hét című darabjáért. Az Utóélet című filmben nyújtott alakításáért 2016-ban a legjobb női mellékszereplőnek járó Magyar Filmdíjban részesült. 2017-ben Bilicsi-díjat, 2019-ben a Pécsi Országos Színházi Találkozón (POSZT) a legjobb női mellékszereplő elismerést kapta, a budapesti Örkény Színház Secondhand című produkciójában nyújtott alakításáért. 2020-ban Szabad Sajtó, Radnóti Miklós antirasszista díjat, valamint Hazám-díjat kapott.

(Kiemelt képünk: Csákányi Eszter (Budapest, 1953. június 10. –) Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színésznő, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Forrás: Wikimedia Commons; Fotó: Dave Hooker)

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.

2024. december 22., 12:49

Már csak pár nap van vissza karácsonyig, szóval ilyenkor már bátran lehet hangolódni az ünnepi filmekkel. Mutatjuk a Disney+-on fellelhető legjobb alkotásokat, amiket tényleg nem érdemes kihagyni.