Barokk zenei randevú Gödöllőn

2018. július 31., 11:36

Szerző:

Különleges barokk koncerteket hallhatnak az ínyencek augusztus 10-én és 12-én a gödöllői Grassalkovich-kastélyban. A négy koncerten barokk szerzők műveit, illetve ezek feldolgozását játsszák olyan együttesek is, amelyekről elsőre nem a barokk zene jut eszünkbe. 

10-én fél nyolctól Bachtól Django-ig címmel ad koncertet Swing à la Django és a Talamba Ütőegyüttes. A koncerten a leghíresebb barokk művek témáinak átdolgozását játsszák, a jazz a swing, a bossa nova és a bolero műfajaiban kalandozva. A műfajok keveredése mellett a koncert különlegessége abban áll, hogy az interpretáció során a Talamba Ütőegyüttes és a csodálatos hangú Micheller Myrtill a zenekarral együtt alakítja, építi a dallamvilágot és a szólókat, miközben a zenei párbeszéd játékosan vezeti a hallgatót a barokk muzsikától a swing műfajáig.

12-én három koncertet is meghallgathatnak az érdeklődők. Négy órától J.S. Bach: A fúga művészete című művét adja elő a BDZ Vonós Quintet, Budapest Saxophone Quartet és a Corpus Quartet. Bach ebben a művében a fúga és az ellenpontos szerkesztés szinte minden esetét megmutatta, írt egy-, két-, sőt háromtémás fúgát, írt kánonokat, amelyekben a dallamoknak tükörben megfordult változatát is hallhatjuk, sőt a dallamot akár visszafelé is. Annak titkát, hogy a mű legbonyolultabb tétele miért maradt befejezetlenül, inkább csak sejthetjük, mint tudjuk; de mindenesetre, amire lehet, még fény derül ezen a hangversenyen, ahol színes összetételű kamaraegyüttesek segítik a szöveges magyarázat megértését. A mű a szünet után szöveges megszakítás nélkül is felcsendül.

Hat órától a Barokk Színház és a Budafoki Dohnányi Zenekar adja elő Pergolesi: Úrhatnám szolgáló című darabját  Bojtos Luca (szoprán), Erdős Attila (basszus) és Mózes Zoltán (tánc) szereplésével, Philipp György rendezésében.

Este nyolctól Händel első angol nyelvű vallásos műve, az itthon ritkán hallható vallásos oratórium, az Utrecht Te Deum és Jubilate csendül fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság előadásában.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál.