Áramlat a színházban
Március 29-én este 7 órától az Örkény Színház Pillantás a hídról előadásának nézői egy pszichofiziológiai kísérletben vehetnek részt, amely az Áramlat a színházban című projekt egyik állomása. A kísérlet során különböző eszközök – mobil EKG, EEG, kérdőívek – segítségével detektálják a színészi jelenlét hatását, intenzitásának változásait. A kísérlet Dr. Bárdos György és Simon Balázs színházrendező közös kutatási területe.
A kísérlet közben figyelik például a színészek szívverését, illetve szervezetük pszichofiziológiai változásait az előadás különböző helyzeteiben. Ugyancsak vizsgálják a nézők reakcióit is: mikor és miként reflektálnak fiziológiailag a színpadon történtekre, a művészek által létrehozott érzelmi szituációkra. A kutatók többek között arra kíváncsiak: elsősorban az agy értelmi vagy az érzelmi rendszere segítségével fogadjuk be a színházi élményt? Illetve: a kétfajta befogadási mód közül mikor melyik működik aktívabban?
Simon Balázs rendező szerint arra is választ keresnek: vajon előfeltétele-e az előadók módosult pszichofizikai állapota a nézők „zsigeri” reflexióinak? De az amúgy világszinten egyedülálló kísérletsorozat során választ találhatnak az örök kérdésre is: a színészi játék intenzitása vagy a közönség többi tagjának reakciója esik nagyobb súllyal a latba az egyes nézőknél?
A kísérlet címe kapcsán egyébként Simon Balázs elmondta: „Csíkszentmihályi Mihály, Amerikában élő, magyar származású pszichológus nyomán a színházban is áramlatnak (flow) nevezik azt az élményt, amikor a cselekvő a maga teljességében éli át tevékenységét. Az áramlatesemény nehezen megközelíthető, szinte misztikus fogalomnak számít a színház területén. De a neurobiológia segítségével talán megragadható.”