A gyógyulás zarándokútja – Egy rákos beteg küzdelme az életért

2018. január 22., 07:02

Szerző:

Tari Katalin Gyöngyöspatán él családjával, a helyi patikában dolgozik. 2012-ben fulladásos tünetekkel fordult orvoshoz, de mivel nem dohányzott, nem gyanakodott nagy bajra. Ám a vizsgálat tüdőrákot mutatott ki, s hamarosan agyi, nyirok- és csontáttéteket is találtak. Az asszony még csak ötvenéves volt. Úgy érezte, a halálos ítéletét mondták ki. A második gondolata azonban az volt: nem adja fel. A gyógyulásért folytatott küzdelme sikerrel járt: Kata ma már tünetmentes.

Felemelő, megrázó történetét Mihalicz Csilla újságíró írta meg, Akinek kétszer kelt fel a nap… című közös könyvük nemrég jelent meg az Oncompass Medicine támogatásával. Az orvosi cég a molekuláris diagnosztika eszközeivel megtalálta azt a hibás gént, amelyik Kata betegségét okozta. Segítettek neki kijutni Malagába, az ottani kórházban kísérleti jelleggel alkalmazták azt a gyógyszert, amelyet aztán a magyar betegnek is ingyen adtak.

– Amikor először találkoztam Katával, már visszatért Malagából, túl volt a kezeléseken, minden tumora eltűnt – mondja Mihalicz Csilla a 168 Órának. – A Nők Lapjában írtam róla cikket. Kata az írás megjelenésének minden évfordulóján levelet küldött nekem. Sokfelé hívták előadást tartani, részt vett az Oncompass workshopjain, szinte missziójának tekintette, hogy beszélhessen arról: a legsúlyosabb betegségből is meg lehet gyógyulni. Reménytelennek látszó helyzetekből is van kiút.

Kötetében egy belső lelki zarándokúton kíséri végig riportalanyát. Együtt keresik a választ arra: vajon mi ad erőt, hitet ahhoz, hogy túljuthassunk a szörnyű testi-lelki megpróbáltatásokon? Fontos üzenet ez nemcsak betegeknek, hanem mindenkinek, aki olykor elveszve érzi magát az élet útvesztői közt.

 

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!

Bár édesanyja személyes ambícióját valósította meg azzal, hogy balettot tanult, ezt egyáltalán nem bánja. Hiszen rengeteg mindent tanult a tánctól, amit a szakmai pályafutása során is kiválóan képes hasznosítani. Többek között erről beszélt a Réczei Tamás vezette Dobd be magad! című műsor vendégeként Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője. Az aktuális epizód exkluzív módon csak a 168-on tekinthető meg, ne hagyja ki!

Székely Kriszta az első diplomáját klasszikus balett szakon szerezte, majd 2015-ben színházrendezőként végzett Székely Gábor és Bodó Viktor osztályában. A budapesti Katona József Színház rendezője kalandos életpályát tudhat maga mögött, amiről a kizárólag a 168.hu felületén látható, Dobd be magad! című műsorban beszélt részletesen. Ne hagyja ki!